Ka nii on nimetatud videokunsti pioneere Steina ja Woody Vasulkat, kelle elu ja loomingut tutvustab Islandi režissööri Hrafnhildur Gunnarsdóttiri humoorikas ja liigutav film „Vasulka efekt” (The Vasulka Effect).

1960ndad olid New Yorgi kunstielus revolutsioonilised – uut moodsat kunstiliiki, mille keskmes seisid makid, masinad, kaamerad ja süntesaatorid, asusid leiutama ka Tšehhoslovakkiast emigreerunud Vasulkad. Nad eksperimenteerisid videoga, asutasid legendaarse interdistsiplinaarse etenduspaiga The Kitchen ja töötasid koos selliste oma ala suurkujudega nagu Andy Warhol, Philip Glass ja Laurie Anderson.

Pool sajandit hiljem üritavad Vasulkad pooleldi unustatuna ots otsaga välja tulla ja muretsevad oma rikkaliku arhiivi saatuse pärast. Nende teekonna kaudu hakkame mõistma, kui suurt mõju on avaldanud videomeedium kunstile, aga ka kogu ühiskonnale.

Steina Vasulka töid on mitmel puhul eksponeeritud ka Eestis.

Kolmapäeval, 22. septembril kell 18 Kumu auditooriumis linastuva filmi juhatab sisse kunstnik, kunstikriitik ja õppejõud Raivo Kelomees.

Koroonapiirangute tõttu pääseb seansile ainult tõendiga, mis kinnitab COVID-19 vastu vaktsineerimist, selle läbipõdemist või negatiivset testitulemust. Kiirtesti pole võimalik kohapeal teha.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF. Sissepääs kõigile selle sarja seanssidele on prii.

Vaata treilerit SIIT!

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid