Lugupeetud Eesti Vabariigi Valitsus

Meie, allakirjutanud, oleme meeleheites jõudnud antud pöördumiseni, sest murtud lubadused, edasilükatud otsused, vastuoluline kommunikatsioon ja toetusmehhanismide puudumine on teatud ühiskonna osa jätnud külma kätte. Valitsuse kehtestatud piirangud on mõjunud laastavalt kogu meie sektorile ja tekitanud olukorra, kus jõud vastupidamiseks hakkab raugema, kontol olevast rahast arvete maksmiseks rääkimata.

Ei ole ilmselt vaja üle korrata ülemaailmse tervisekriisi põhitõdesid, mida eksperdid meile kõigile on meedia vahendusel lahti seletanud ja mida juba peast teame. Teeme endiselt oma valikuid, lähtudes kõige nõrgemate kaitsest, sest iga inimene loeb, sõltumata oma positsioonist, vanusest või rahvusest. Meil kõigil on hea meel, et kolmanda laine tipp on seljataga ja piirangute kehtestamise aluseks olevad numbrid on olnud üle Eesti järjepidevas langustrendis. Ent arvestades tänast viroloogilist olukorda ning kehtivaid piiranguid, tekib tunne, et kuskilt jookseb nähtamatu lävend, millest kõik üle ei saa. Solidaarsus näib olevat siiski valikuline.

Kui kriisijuhtimise absoluutseks eesmärgiks saab nimetada inimelude säilitamist, siis täna rakendatakse selle saavutamiseks kaht mõõdikut: hospitaliseeritus ja nakatumise määr, millele fokusseerimine aitab tundmatutes vetes navigeerida. Vahetult enne praeguste piirangute vastuvõtmist olid meelelahutusüritused Terviseameti statistikast lähtudes üks väiksema mõjuga Covid-19 nakatumispaikadest.

Hetkel kehtivad valitsuse piirangud – mis keelavad avalikel asutustel tegutsemise alates kell 23.00, piiravad osalejate arvu siseruumis 1000 inimeseni ja eeldavad kõigilt osalejatelt Covid-19 tõendi olemasolu – on mõjunud laastavalt nende ettevõtete ning paljude teiste seotud ettevõtete ja sektorite majandustegevusele, sealhulgas ka artistidele ja muusikutele. Oleme näinud kriisi tõttu nii ajutiselt, aga ka lõplikult oma uksi sulgenud ettevõtteid. Mida päev edasi, seda tõenäolisemalt pikeneb nimekiri meie sektori kaotustest. Piirangutele ei ole hoolimata valitsuse eelnevatest lubadustest – kui piiratakse kellegi majandustegevust, antakse riigipoolset toetust – järgnenud abimeetmeid, ega isegi elementaarset vabandamist.

Otsustest negatiivselt mõjutatud avalikud asutused, mis tegutsevad ka pärast kella 23.00 või mahutavad rohkem kui 1000 inimest, on samaväärsed teiste ettevõtmiste ja inimestega. Need ettevõtted ei ole seni tegutsenud illegaalselt või ebaseaduslikult, vastupidi, on seni töötanud valitsuse ettekirjutatud reeglite järgi. Kõikvõimalikud öökultuuriasutused (restoranid, klubid, kontserdipaigad) on alates septembrikuust rakendanud 100% vaktsineerimispassi ja/või negatiivse testi (kui veel oli lubatud) nõuet eraalgatuse ja -kapitali toel. Tänaseks on lisandunud maskikandmise kohustus. Hetkel on mitmetel ettevõtetel suured raskused toimetulekuga ning paratamatult kaasneb sellega nii teatud kultuurisektori kärbumine, kui ka sissetuleku kaotus paljudele meie inimestele.

Viimastel päevadel on meediast kõlama jäänud valitsuse seisukoht kellaaja piirangust loobumiseks sel aastavahetusel. Uudis on iseenesest rõõmustav, kuid loodame, et antud piirangust loobumist ei kehtestata ainult 31. detsembriks. Arvestades hetkel kehtivaid reegleid, viimase kahe nädala ebaselget kommunikatsiooni piirangute osas ning teatud sihtgrupi vaimset meelestatust ning ootuseid, võib selline ”järsk vabadus antud kuupäeval” tekitada palju ebameeldivusi või koguni kaose. Aastavahetuse ürituste võimalikult riskivabaks planeerimiseks oleks vaja teada konkreetseid võimalikke stsenaariume ühe või teise otsuse täitumise korral.

Ettepanek

Oleme kriisi algusest saadik rõhutanud nii oma sõnade kui tegudega, et anname oma panuse kriisiga toime tulemiseks. Oleme olnud valmis ja nõus oma uksed suletuna hoidma, kui see aitab meie tervishoiusüsteemi, kuigi teame, et see mõjub laastavalt meie ettevõtetele. Seni oleme tegutsenud teadmises, et kui meie aitame teisi, siis aidatakse ka meid. Palume, et Vabariigi Valitsus võtaks viivitamatult arutlusse toetusmeetmete väljatöötamise, et tagada meie senini hästi toiminud valdkonna jätkusuutlikkus ning aidata solidaarselt seda kriisi seljatada.

Allakirjutanud

Acreative OÜ
AEG Music OÜ
Nu Beat OÜ
Alabama OÜ
Amajoonas OÜ
Awakening Sessions OÜ
Baarikas OÜ
Barsmart OÜ
Biblioteq Library of Events OÜ
Bussipeatus OÜ
Club Hollywood OÜ
CLUB ML OÜ
Creative intervention OÜ
Creative Studio OÜ
Danel Pandre / Sound oü
Disco Tallinn
DJ Kepler
Ehast Koiduni OÜ
EluOnBianca OÜ
EMC Productions OÜ
Erdna OÜ
Erinevate Tubade Klubi oü
Estonian Funk Embassy
Festival Catering OÜ
Foonika OÜ
Fredimusic OÜ
Gateway Management OÜ
Genialistide Klubi
Goldcat OÜ
GooDrink OÜ
Hea Õhtu Oü
Hea Öö Oü
Hea Päev Oü
Heliaed OÜ
Helitehas OÜ
Horizontal Entertainment OÜ
HubaseltHõre OÜ
Introvärk OÜ
Intsikurmu Festival
Promoter OÜ
Julm Productions OÜ
Jurban Artist Management OÜ
Karin Vahar/Kaabu Music OÜ
Klaus & Videnski Productions OÜ
Klubi Laev
Klubitehnika OÜ
Kultuuride Ristmik MTÜ
LAIF ART OÜ
Loud'n'Live Promotions Estonia OÜ
Maalritsehh OÜ
Macadam Group OÜ
Macajey Music and Audio OÜ
Baltic Concert Group OU
Deal Agency OU
Mams Management OÜ
Masterheads Oü
Meelelahutus teenused OÜ
Merle Lilje
Monster Music OÜ
Moon Ventures OÜ
Moosipall OÜ
MS Agency OÜ
MTÜ ansambel LAINE
MTÜ Eesti Baarmenite Assotsiatsioon
MTÜ Pärnu Loomelinnak
MTÜ Tartu Karaokeklubi
Music Academy OÜ
Music Estonia ja haru Live Music Estonia
Noep Music OÜ
Oakminder Music OÜ
DRGOOD OÜ
Olimpia MTÜ
Öökultuuri MTÜ
OOPUS OÜ
Padar Production OÜ
PERTINI OÜ
ProSolutions OÜ
Pühajärve Grill oü
RA Reklaam OÜ
Rainforest OÜ
Ranto Lupp
Raul Ojamaa
Retroteek
Rthaus
Ruslan Trochynskyi
Sargentas OÜ
Shamrock Management OÜ
Smuuv OÜ
Smuuv Records OÜ
Sound Fortress OÜ
SS Entertainment OÜ
Sten-Erik Jantson
Suss Events OÜ
Suss OÜ
Svjata Vatra OÜ
Tambsaar Oü
Tanel Padar
Tarvo Kaspar Toome
Teine Noorus OÜ
Ticketer OÜ
Tier Music OÜ
Tiks OÜ
Trumbi Muusika OÜ
Uus Laine OÜ
Venusclub OÜ