Murepilved tööturul

Epideemia on jätnud oma jälje pea igasse valdkonda, kuid meelelahutusala on pidevate piirangute all eriti valusalt kannatanud. Joost kuulus aastatel 2000-2005 Tartu Vanemuise teatri koosseisu, ent juba pea 20 aastat on ta olnud vabakutselisena iseenda peremees, lüües kaasa projektides nii teatrilaval kui teleekraanil. Kuid vabakutselise näitlejana on kerge ootuse moment kogu aeg sees - kunagi ju ei tea, millal uut rolli või tööotsa pakutakse. Siiski Joosti sõnul selline elukorraldus talle sobib, sättides ise oma aega, kalendrit ja valides rolle.

Janek tunnistab, et pandeemia on mõjutanud oluliselt ka tema tegemisi: ,,Koroonaaeg tõmbas tõesti töö sisuliselt nulli. Jäid ainult lugemised kodustuudiost kanalile TV3 ja mõned audioreklaamid. Kolleegid, kes teatripalgal olid, ei teinud samuti tööd, aga said siiski raha. Mina ei teinud tööd ja ei saanud raha ka. Õnneks Kultuuriministeerium ikka eraldas vabakutselistele artistidele ka minimaalsed toetused.’’ Koroona andis tugeva löögi ka telesarjade valmimisele, kus haigestumisi on nii näitlejate kui võttegrupi seas. ,,Ka praegu on veel keeruline, tihtipeale on üks koroonas, siis on teine ja nii peab kogu aeg filmimisi edasi lükkama,” tõdeb näitleja.

Kuldne koostöö

Kevade tuleku ja piirangute leevendamisega on uuesti pead tõstmas ka meelelahutusmaastik. Töös on mitmed uued teleseriaalid ning juba tuntust ja tunnustust kogunud sarjadele luuakse televaatajate rõõmuks uusi hooaegu. Ka Joost lööb hetkel kaasa Elisa kodumaises draamasarjas “Valguses ja varjus”, kus ta kehastab Rudolfi tegelaskuju. “Tema on selline mees, kes on viinakuradi küüsi langenud. Kunagi oli tal kõik hästi, aga nagu elus ikka on - iseenesest miski püsima ei jää ja tuleb vaeva näha. Ta on vägivaldne pereisa ja paha mees kahjuks. Aga keegi peab seda ka mängima,” kirjeldab Janek oma tegelaskuju.

“Valguses ja varjus” loojateks on Eesti filmi- ja seriaalimaastikul tunnustatud loomeduo Ergo Kuld ja Martin Algus. Janeki ja Ergo koostöö on sujunud juba varem. “Ergo on nii professionaalne, ta on kõik materjalid filmimise ajaks juba läbi töötanud, seega oskab ta ka kohapeal hästi juhendada,” selgitab Joost. Seetõttu pole ta kunagi Kulla pakutud rolle tagasi lükanud ning teineteise käekirju teavad mehed juba üpris hästi.

Märg võttepäev

Janek toob välja, et Ergo Kullal on aastatega välja kujunenud juba oma tehniline meeskond, keda ta läbi ja lõhki usaldab. Seetõttu on ka seriaali ,,Valguses ja varjus’’ teise hooaja võtetel meeskonna poole pealt asjad täielikult läbi töötatud ja halbu üllatusi juhtub vähe. Kuna sarjade ja filmide võtted kestavad tihti nädalaid või isegi kuid, jõuab selle ajaga ka tugev ühtne meeskond tekkida. “Mida rohkem võttepäevi on, seda rohkem tiimitunnet tekib. Vahel, kui teised on juba nädal aega filminud ja mina alles hiljem kohale ilmun, on selline tunne, nagu jõuaks viimasena peole - kõik on juba sõiduvees,” tunnistab Joost.

Alati pole aga kõike võimalik võtteplatsil ette planeerida ja ootamatusi tuleb ikka ette. Janek meenutab, kuidas ilmataat mängis võttemeeskonnale vingerpussi. “Sel aastal on korralik talv olnud. Veebruari lõpus, vahetult enne võttepäevi tulid aga plusskraadid. Päeva esimeses stseenis, mida me filmisime, pidin ma läbi lume marssima. Tundus, et marsingi läbi lume, aga see osutus mingisuguseks veekogu moodi asjaks, kus jää oli üsna rabedaks muutunud. Seega juba esimese võttega olid kõik saapad, sokid märjad, ent õnneks jätkus edasine päev tubastes tingimustes,” meenutab Joost muigega märga võttepäeva.

Tulevik teatrilaval

Küsides Janekilt, kas tulevik seob teda endiselt teatrilavaga, on vastus jaatavalt kindel. Hetkel töötab ta kahe lavastuse kallal paralleelselt, millest üks on Shakespeare'i komöödia “Tõrksa taltsutus”, mis esietendub aprillikuus Vanemuise teatris. Teise projekti näol on tegemist suvelavastusega metsavendadest "Ai, velled", mida hakatakse juunikuus etendama Pikavere vallamajas Pärnumaal.