Lavastab Karl Laumets, peaosades Mait Malmsten ja Tõnis Niinemets.

Shafferi näidend ühest mütoloogilisemast muusikaajaloo vastasseisust kõrvutab konventsionaalse kunsti vaba jumaliku sädemega. Antonio Salieri palub noore mehena Jumalalt kuulsust ja vastutasuks tõotab elada vooruslikult ning kiita Jumalat surmatunnini. 1781. aastaks on Salierist saanud Habsburgide õukonna-helilooja ning tema karjäär liigub tõusujoones, kui Viini saabub imelaps Mozart – edev naistekütt ja ropu suuga mühakas, kelle muusika läbi kostab Jumala hääl. Pettunud Salieri ütleb lahti oma tõotusest Jumala ees ning kuulutab talle sõja.

Lavastaja Karl Laumets: „Rivaalitsemine ühe loomeala kunstnike vahel on loomulik, arenguks vajalik edasiviiv jõud. Iseasi, millistele motiividele see rivaalitsemine tugineb. Salierile on väga selge, milline on ilus, õige ja vooruslik muusika. Mozart elab vabana nendest raamidest, tema jaoks kehtib elu pühaduse või elu-üle-kõige-printsiip, mille pinnalt ta loob. Ta jälgib elu ning laseb sel muusikaks vormuda. Püüdlus midagi saavutada pärsib vaba loomingu sündi.“

Peter Shafferi „Amadeus“ jõudis esmakordselt lavale Londonis National Theatre’is 1979. aastal. Näidendi alusel 1984. aastal valminud Miloš Formani film võitis 8 Oscarit.

Peter Shaffer, „Amadeus“. Lavastaja Karl Laumets (Vanemuine), kunstnik Kristjan Suits (Tallinna Linnateater), grimmikunstnik Helga Aliis Saarlen, valguskunstnik Rene Liivamägi, Helilooja ja muusikaline kujundaja Ann Reimann, lauluõpetaja Eda Zahharova, tõlkija Hans Luik. Osades Mait Malmsten, Tõnis Niinemets, Helena Lotman, Raimo Pass, Rein Oja, Ülle Kaljuste, Tiit Sukk, Jüri Tiidus, Markus Luik, Marta Laan, Jana Volke, Johannes Tammsalu, Jüri Antsmaa.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid