24 päeva Eurovisionini | Tutvume tänavuste eurolaulikutega: Taanit esindab viikingi mõõtu mees!

 (2)

Mai alguses Lissabonis toimuva Eurovisioni lauluvõistluseni on jäänud 24 päeva ja tutvumine tänavuste osalistega jätkub. Kuni 1. poolfinaalini välja võtab Publik iga päev luubi alla ühe eurolauliku ja täna teeme tutvust Taani esindajaga.

Taani osales esmakordselt Eurovisionil vahemikus 1957-1966, ent siis tuli toonase DR direktori tõttu paus sisse. Nimelt arvas ringhäälingu eestvedaja, et lauluvõistluse peale kuluvat summat on võimalik ka mõistlikumalt kasutada.

1978. aastal naasis riik võistlustulle ja 80ndatel nauditi omajagu edu. Kümme aastat hiljem läks asi taanlaste jaoks aga allamäge — Taani eemaldati võistlusest kolmel korral (1994, 1996 ja 1998) ja pea kõigil ülejäänud kordadel lõpetati pingerea teises otsas.

Taanlased on Eurovisioni võidu koju viinud kolmel korral, millest viimane leidis aset aastal 20000. Taanit esindas Olsen Brothers looga “Fly on the Wings of Love”, mis kogus 195 punkti. Järgneval aastal võõrustati Kopenhaagenis asuvas Parken Stadiumil toimunud finaalis 35 000 fänni ehk Eurovisioni ajaloo kõige suuremat publikut.

Portugalis esindab Taanit Rasmussen looga “Higher Ground”. 33-aastane Jonas Flodager Rasmussen elab Lääne-Taanis. Lisaks poolekohaga hääle- ja lavatreenerina töötamisele on Jonas löönud kaasa ka mitmetes muusikalides, seal hulgas “West Side Story” ja “Les Misérables”. Ta on saavunud lava jagada ansambliga The Rolling Stones, astunud üles Elton Johni, Paul McCartney ja ABBA tribüütkontsertidel ja rokkinud ka kaverbändis Hair Metal Heröes.

Seotud lood:

Lugu “Higher Ground” on inspireeritud viikingist nimega Magnus Erlendsson, kes keeldus 1908. aastal peetud Anglesey lahingus võitlemas. Erinevalt teistest viikingitest, ei uskunud Erlendsson välgivalda ning keeldus võitlemast, varastamast ja rüüstamast. Ta astus oma kuninga vastu ja asus kaitsma seda, millesse ta uskus. Erlendssoni poolt hinnatud väärtused peegelduvad ka Taani tänavuses euroloos: tuleb kuulata ja tolereerida üksteist ning lahendada konflikte rahulikult ja vägivallata.

Loo autoriteks on rootslased Niclas Arn and Karl Eurén, kes sattusid Rasmusseni viikinglikust välimusest vaimustusse. Õnneks tekkis mehel koheselt nende looga side ja Eurovisioniks sai tiim kokku pandud.

Taani astub võistlusesse Eurovision 2. poolfinaals ning veebisaidi eurovisionworld.com ennustustabelis paikneb riik hetkel 18. kohal.