26 päeva Eurovisionini | Tutvume tänavuste eurolaulikutega: Šveitsi esindab kiusamise vastu võitlev indiebänd


Mai alguses Lissabonis toimuva Eurovisioni lauluvõistluseni on jäänud 26 päeva ja tutvumine tänavuste osalistega jätkub. Kuni 1. poolfinaalini välja võtab Publik iga päev luubi alla ühe eurolauliku ja täna teeme tutvust Šveitsi esindajaga.

Šveits võitis kõige esimese Eurovisioni aastal 1956. Kõige esimesel lauluvõistlusel sai iga riik esitada kaks lugu ja neid võisid esitada ka erinevad artistid. Lys Assia laulis mõlemat Šveitsi lugu, üheks saksakeelne “Das Alte Karussell”, teiseks prantsusekeelne “Refrain”. Viimase valis žüriiks ka ajalooliseks kõige esimeseks Eurovisioni võidulooks. Lys Assia esindas Šveitsi ka aastatel 1957 ja 1958 ning osales kohalikus eelvoorus ka aastal 2012. Kõige Esimeseks Eurovisioni võitjaks kerkinud naine suri mõõdunud kuul 94-aastaselt.

Toona Euroopas menukas Eesti ansambel Vanilla Ninja esindas Šveitsi 2005. aastal looga “Cool Vibes” ning tõi riigile 8. koha. Tegemist oli Šveitsi parima saavutusega alates aastast 1993. Kehvade tulemuste tõttu jättis riik vahele aastatel 1995, 1999, 2001 ja 2003 toimunud lauluvõistlused.

Tänavusel Eurovisionil esindab Šveitsi ZiBBZ looga “Stones”. “Iga muusik unistab sellisel laval esinemisest. Selleks on vaja aastate pikkust tööd ja me plaanime nautida igat minutit,” sõnas indie-popi duo ZiBBZ. Õde ja vend Coco ja Stee liitsid esmakordselt oma muusikalised anded aastal 2008 ning koos on lava jagatud sellest ajast saati. Nad nimetavad end hingesugulasteks nii laval kui ka mujal.

Seotud lood:

“Stones” on hingestatud pala, mille 32-aastane Coco ja 30-aastane Stee Gfeller kirjutasid kahasse Kanada laulukirjutaja Laurell Barkeriga. Sellel on selge sõnum — duo heidab varju argpüksidele, kes kiusavad teisi ja paluvad meil kõigil lasta teistel elada nii nagu nad tahavad. “Kiusamine takistab inimesi unistamast, end iseendana tundmast ja tõeliselt elu elamast. See leiab aset kooli mänguväljakul, internetis ja loomulikult ka enda maha tegemine on üks kiusamise vorme,” sõnab ZiBBZ.

Musikaalse perekonna lastena sai lavast kiirelt nende teine kodu. Pärast bändi moodustamist väntas ZiBBZ viis hooaega isiklikku tõsieluserja ja tegi oma Los Angeleses asuvas kodus koostööd nii Fergie, Brian May kui ka Donna Summeriga. Isehakanud muusikud mängivad mitmeid instrumente, produtseerivad ning monteerivad ise oma muusikavideoid. Neile meeldib aga kõige meelsamini kirjutada ise lugusid ja sütitada rahvast oma kontsertidel.

Šveits astub üles Eurovisioni 1. poolfinalis ja veebisaidi eurovisionworld.com suures ennustustabelis paikneb riik 40. kohal.