Häälteskandaal jätkub! Valgevene eurotiim kaebab Euroopa Ringhäälingute Liidu kohtusse


Eurovision 2019 finaal zürii läbimäng
Eurovision 2019 finaal zürii läbimängFoto: Andres Putting

Valgevene eurolaulu "Like it!" produtseerinud Viktor Drobõš teatab RIA Novosti vahendusel, et tal on plaan kaevata EBU kohtusse, sest vahetult enne laupäevase Eurovisioni finaali algust sai nende professionaalne žürii disklahvi.

"Nad on tekitanud suure kahju Venemaa ja Valgevene suhtetele, lihtsalt rahvale ja ka personaalselt minule, sest järsku on minust saanud Vene rahva vaenlane," ütles Drobõš.

Nimelt süüdistab Euroopa Ringhäälingute Liit Valgevene žüriid enda tulemuste avalikustamises enne finaali. Reeglite kohaselt tohib antud punktidest rääkida alles pärast võistluse lõppu, kuid Valgevene eksperdid rääkisid ühes intervjuus avalikult esimeses poolfinaalis antud puntkidest.

EBU otsustas, et Valgevene punktide asemel vaadati teiste maade žüriide, kes tavaliselt otsustavad sarnasel valgevenelastele, punkte ning anti sarnased hääled. Need maad olid Venemaa, Armeenia, Aserbaidžaan ja Gruusia. Üllatuslikult ei tulnud sellisest kalkulatsioonist ühtegi puntki just venelastele, kes olid arvestanud Valgevene toetusega. Kuid tänu sellele sai aga Eesti 10 punkti lisaks.

Seetõttu süüdistab Drobõš EBU Minski ja Moskva liidu rikkumises. "Nad ainult ei teinud meie hääletamist võimatuks, vaid andsid ümbriku, kus olid nende otsustatud tulemused. Sellel pole mingit pismist rahva ja žürii häältega."