10 rassistliku maiguga hetke Eesti ajakirjandusest: pruunlased, inimsööjad, mõttetud n**grid ja "määrdunud" kliendid

 (55)
BIKERS PUB
BIKERS PUBFoto: Rauno Volmar

Pagulaste teema ning Kristiina Ojulandi tänased rassistlikud väljaütlemised innustasid meenutama mõningaid meelejäävamaid ja kirevamaid hetki Eesti ajakirjandusest, mis siinmail harilikult pseudoprobleemiks tembeldatud, ent ometi eksisteeriva rassismiteema on tõstatanud, rassivaenulikult või mõnitavalt mõjunud.

Meenutame ka, et kui veel mõned aastad tagasi kaitsti nii tavasuhtluses kui ka ajakirjanduses järjekindlalt õigust kasutada sõna "neeger" kui neutraalset väljendit (vastav märge oli ka ÕSis), siis värskeim õigekeelsussõnastik seda enam õigeks ei pea.

*

1. Peeter Võsa selgitab, miks ta soojal maal mustanahalisi naisi ei rabanud

Kanaari saartelt naasnud Peeter Võsa, kes meelsasti mustanahaliste kohta väljendit "pruunlane" pruugib, kuulutas Facebookis, et ei vaja neegrinaiste intiimseltsi, kuna tal kõik hästi selles osakonnas. Rõõm kuulda! Kõlas veidi halvasti? Kõlas küll.

2. Tallinna linnakantselei töötaja nimetas Abdul Turay'd "mõttetuks neegriks"

Keegi labiilne ametnik kaotas enesevalitsuse ning otsustas vastulöögi andmisel jürgenligiku võtte kasuks: "sisserändaja poja" argumendi asemel läks käiku lausrassism. Hiljem laekus siiski ka vabandus.

Seotud lood:

3. VANA KULD: Kristiina Ojuland sattus ööklubis sekeldustesse

Koos tänaste sündmustega ujus põhjasopast taas pinnale nelja aasta tagune juhtum, kus poliitik Kristiina Ojuland sattus rassistlike sõnade pärast avalikkuse pahameele alla. 

4. Juku-Kalle Raid: kasutan edasi sõna "neeger" ja kui see kellelegi ei meeldi, pole minu asi!

Käreda ütlemisega Juku-Kalle Raid pakub välja lahenduse: kui ei meeli, mine minema, n**ger! 

5. VIDEO: Karmel Eikneri tütar nimetas 3 põhirassi: neegrid, pilusilmad ja valged!

Loomulikult ei pea keegi Eikneri väikest tütart rassistiks, küll aga haaras loo kommentaariumi enda alla suuremat sorti rassismilaine. 

6. Bikers Pub ei luba kõrtsi määrdunud isikuid

14 aasta tagune lugu sellest, kuidas Bikers Pubi uksel seisis keelusilt, mille kohaselt ei tohtinud siseneda jalgratta, lipsu ja neegriga. Bikers Pubi omanikeringi esindaja Rene Jõgimaa sõnul ei käinud kultustsikkel Harley Davidson ja värvilised lihtsalt kokku.

7. Keelemehed: öelge julgesti “neeger”

Olid ajad, mil ajakirjanikel soovitati "kasutada afroameeriklaste puhul sõna “neeger”, mitte “mustanahaline”, sest eesti keeles on viimasel halvustav tähendus". Vähe sellest, et sõna "neeger" soovitati kasutada justnimelt afroameeriklaste ehk Ameerikas elavate mustanahaliste kohta (kes on sõna suhtes kõige tundlikumad), nimetati "keelemeesteks" Eesti Keele Instituudi keeleeksperte, kelle seisukohta esindas naisterahvas...

8. Valge Eesti võitleja Helme vastamisi mustanahalise Abdul Turayga

"Kui on must, näita ust" on Martin Helme kahe aasta eest välja käidud loosung, millele julgeme tänases pagulaste diskussioonis pikka iga ennustada.

9. Kuidas hoida neegrid oma aiast eemal?

Loe veel

Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna hallatav www.folklore.ee, mis pakub enda sõnul “mitmekülgset informatsiooni” eestlaste suulise pärimuse, folkloori ja rahvausundi kohta," sattus löögi alla, kuna kogus ka alates 1960ndatest levivaid neegrinalju. Näiteks võis sealt leida lahenduse järgmisele murele: “Kuidas hoida neegrid oma aiast eemal?” 

10. FOTOD: Rain ja Keit Rosimannus veedavad aega porgandpaljaste pärismaalastega

Läinud aasta alguses käisid kaasad Rosimannused Paapua Uus-Guineas. Turismifotod stiilis "mina ja inimsööja" said suisa ikoonilisteks ning pakkusid naljahammastele ohtralt huumoriainest.