Kalju Komissarovi õpilane Artur Talvik: ta oli aus ja sirgjooneline õpetaja, selgitas õpilastele, et me pole tulnud siia maailma lulli lööma


Artur Talvik ja Peeter Vihma
Artur Talvik Foto: Vallo Kruuser

Praegune riigikogu liige, 1988. aastal Kalju Komissarovi käe all Lavakunstikooli lõpetanud Artur Talvik ütles oma endist õpetajat meenutades, et tegemist oli ausa ja sirgjoonelise inimesega, kes oli vaatamata rangele olekule mõistev ja andestav.

"Ütlen uhkusega, et olin Kalju Komissarovi õpilane. Mulle meeldis, kuidas Kalju õpetas meile, et oluline on olla julge ja ettevõtlik kodanik. Ta pidas tähtsaks seda, et igaühel oleks oma arvamus ja seisukoht, mille eest peab ka argumenteeritult seisma," meenutas Talvik Delfile lahkunud legendaarset lavastajat.

Talviku sõnul hoidis Komissarov enam just neid õpilasi, kel oli oma seisukoht ning hindas neid, kes käitusid vastuvoolu. "Komissarov oli aus ja sirgjooneline kodanik, ta oli väga hea õpetaja, kes selgitas õpilastele, et me pole tulnud siia maailma lulli lööma, meil on ka ülesanne ja sõnum, mida edastada".

Talviku sõnul oli Komissarov küll range ja karune, kuid samas ka mõistev ja andestav. "Karusus võis mõned ära ehmatada, aga tegelikult oli seal taga südamlik inimene".

Talvik õppis Komssarovi käe all 1985-1988. Kursus alustas küll juba 1984. aastal, kuid Talvik liitus aasta hiljem tulles otse sõjaväest. "See aeg oli teistsugune. Komissarov ütles ausalt, et ta on kommunist, ta ei varjanud seda, aga ta ei surunud seda kellelegi peale. Ka mitte meie diplomilavastustele. Ta tahtis, et meil oleks oma maailmavaade ning et me seda ka kajastaks. Et meil oleks midagi inimestele ka öelda, et me lihtsalt ei laula, tantsi ega tee nägusid, et oleks ka sõnum," sõnas Talvik.

Seotud lood:

Kirkaimalt on Talvikule kooliaegsetest lavastusest meelde jäänud "Hamlet", mida mängiti Dominiiklaste Kloostri hoovis. "Hamletis proovis ka Elmo Nüganen esimest korda tõsisemat kätt, see oli tema ja Komissarovi koostöö. Etendus oli julge ja uudne - kaks Hamletit ja kaks kuningat, muusika, näomaalingud jne. See oli põnev teater. Juhuslikult näitas ETV2 seda etendust just eelmisel nädalal, vaatasin ja sain kõva nostalgialaksu. Ja kui ettenägelik ja sügav oli selle lavastuse sõnum, see üllatas mind taas," sõnas Talvik.

Ööl vastu tänast suri raske haiguse tagajärjel 70-aastaselt näitleja ja lavastaja Kalju Komissarov.

Komissarov lõpetas 1964. aastal Tallinna 4. Keskkooli ja 1968. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri. Aastatel 1968–1974 töötas ta Tallinnfilmis režissöörina. Aastatel 1974–1986 töötas Noorsooteatri ja 1989–1991 Ugala peanäitejuhina ning 1986–1988 ja 1991–2000 Ugala lavastajana.

Aastatel 1986–1995 juhatas ta Eesti muusikaakadeemia kõrgemat lavakunstikooli. Aastast 2002 oli ta Viljandi Kultuurikolledži lavakunstide osakonna juhataja. Enne seda töötas ta samas õppejõu ja teatrikateedri juhatajana. Aastal 2013 palus Teatrikompanii Polygon ta oma teatrikooli patrooniks.

2006. aastal pälvis Komissarov Valgetähe III klassi teenetemärgi.Aitäh vastamast ja head loosiõnne!