Lauri Leesi Notre-Damest: kõige traagilisem oli haritorni kukkumine

 (17)
Tallinn tänas Lauri Leesit elutööpreemiaga
Foto: Jaanus Lensment

Lauri Leesi tunnistab, et Jumalaema kirikut tabanud õnnetus on umbes sama katastroofiline kui Lauluväljakuga juhtuks midagi või Raekojaga.

Telesaates "Ringvaade" tõdes Leesi, et Pariisi Jumalaema kiriku traagika ei ole ainult ühe rahva või riigi oma, vaid pigem kogu inimkonda tabanud õnnetus.

"Selle kiriku tähtsus ja see tema sümbol kogu inimkonna, eriti Euroopa kultuuri ajaloos on nii hiiglaslik. Siin ristuvad ju kõik asjad - kirjandus ja muusika ja kunst ja Jumalaema kirik muusikal. Ma ei tea sellist valdkonda, mis üldse ei puutuks kokku praegu Jumalaema kirikuga."

Leesi tunnistas, et eile ülekannet jälgides palvetas ta pidevalt, et kiriku roosaknad päästetud saaks ning õnneks see ka nii läks, ometi olid kahjud siiski suured: "Muidugi kui haritorn langes, langes ka tuju."

Kuigi kindlalt ei saa teada, siis leiab Leesi, et prantslasi valdab eilse õnnetuse tagajärjel lein, mis kestab päevi või isegi nädalaid. Samuti on kindel, et kiriku taastamine võtab aastaid ja aastaid. "Üks asi on kindel, minu generatsiooni inimestel sellesse kirikusse enam siseneda ei ole võimalik."