Mark Soosaar kohtus mongolist pojaga alles siis, kui see oli täismees: see on väga valus teema, aga ma ei oleks saanud midagi teha.

 (30)
Mark Soosaar
Mark SoosaarFoto: Annika Haas

Filmimees Mark Soosaar rääkis värskes LPs ära küllalt vähetuntud loo oma mongolist pojast Tümür-Ochir Erdenebilegist, kellega ta alles siis kohtus, kui poeg juba täismees oli.

Poja vanaisa oli Mongoolia sotsialistliku partei ideoloogiasekretär, rääkis Soosaar LPle. "Vanaisa Tümür-Ochir oli Tšingis-khaanile ausamba püstitamise eest nõukogude ajal tagakiusatud rahvavaenlane, nüüd aga Mongoolia rahvuskangelane. Ta elas range valve all oma elu lõpuni, kuni ta 1985. aastal leiti oma korterist tükkideks raiutuna. Seda pole siiani selgeks tehtud, kes selle teo eest vastutas," sõnas filmimees.

LOE KA: Soosaare mongolist poeg sihikindel nagu isa

"Kohtusin oma poja emaga Moskva filmiinstituudis, kus mina õppisin filmioperaatoriks ja tema filmikriitikuks. Tol ajal ma ei teadnud, et mul oli tekkinud suhe Mongoolia tähtsuselt teise mehe ehk ideoloogiasekretäri tütrega, aga ega see vast poleks mind tagasi hoidnud ka. Kui saadi teada, et saan sotsialismi vaenlase tütrega lapse, siis oleks mind peaaegu filmiinstituudist välja visatud, kui professorid poleks mu kaitseks välja astunud. Küll aga kästi ETV-l minult üks filmiprojekt ära võtta ja võetigi. Kahjuks ei ole mina kõigest olenemata saanud oma poega kasvatada. Tema ema oli väga kapriisne inimene ja pärast poja sündi hakkas väga veidralt käituma. Nii viidi poeg Mongooliasse vanavanematele kasvatada. Kui ma 34 aastat hiljem lõpuks pojaga kohtusin, siis muidugi küsisin, mida ta sellest arvas, et ma teda ei kasvatanud või talle järele ei läinud ja teda Mongooliast ära ei toonud. See on väga valus teema, aga ma ei oleks saanud midagi teha."

Loe tervet lugu Mark Soosaarest ja pilti tema pojast värskest LPst.

Rannap Roostevaba maailm