Missioonilt naasnud kaitseväelane Ilmar Raag: minu kogemused on Hannes Võrno omadele vastupidised

 (125)

Saates "Hommik Anuga" oli külas kaitseväelane ja filmitegija Ilmar Raag, kes äsja saabus tagasi koju kaheksakuuliselt missioonilt Malist.

Ilmari enda sõnutsi koduigatsust ta suurel määral ei tundnud, päevi kojutulekuni ta ei lugenud ja kogu aeg oli tegevust täis. Saatejuht Anu Välba tõstatas teemaks oma eelmise saate külalise Hannes Võrno ja mehe kirjutet raamatu Afganistani missioonist ning küsis, mismoodi Raag seda kommenteeriks.

"Inimesed on erinevad ja missioonid on erinevad," sõnas Raag seepeale ja lisas, et on rääkinud ka Afganistani skautidega, kes on pidevalt tulekoldes. "Nemad näevad seda maailma seal teisiti. Me ei tea ette, kuidas missioonid inimestele mõjuvad."

"Minule on olnud missioonid vastupidise kogemusega," tõdes Raag ja lisas, et ise end linlikuks intellektuaaliks pidades, on õppinud austama neid sõdureid, kes on teistsuguse taustaga.

Seotud lood:

Raag kirjeldas keskmist sõdurit kui maapiirkonnast pärit keskharidusega noort meest, aga see polevatki kuigi tähtis. Kord oli Malis olukord, mil nad sisenesid kirikusse ja skaut sõnas Raagile: "Küsi nüüd ikka üle, kas meil sobib relvadega pühakotta siseneda."

"Selline kultuuriteadlikkus on neil tulnud missioonidega," ütles Ilmar Raag.

Rannap Roostevaba maailm