Sajandi petuskeem! Nutikas slaavitar teeskles aastaid rikast pärijannat ja pidutses New Yorgi staaridega, endal polnud sentigi

 (128)
Netflixil juba stsenaarium valmis!
Sajandi petuskeem! Nutikas slaavitar teeskles aastaid rikast pärijannat ja pidutses New Yorgi staaridega, endal polnud sentigi
Scanpix

Pole vist inimest, kes ei teaks tõsielusündmustel põhinevat filmi "Catch Me If You Can" ("Püüa kinni, kui suudad" toim.), kus peategelaseks oli sarmikas petis Frank Abagnale Jr, kes Leonardo Dicaprio kehastuses vedas ninapidi lugematul hulgal heauskseid inimesi, pettes välja pööraseid rahasummasid. Tundub, et ajalugu kordub ja talle on saabunud vääriline mantlipärija venelanna Anna Sorokini näol, keda kõik New Yorgi avaliku elu tegelased teadsid aastatel 2013-2017 kui ajutiselt Manhattanil peatuvat rikast pärijannat, kellel tegelikult polnud aga sentigi hinge taga, vahendab väljaanne Time.

Kuigi haljale oksale pürgiva seltskonnadaami kelmused toimusid nüüdseks juba mitmeid aastaid tagasi, algas käesoleva aasta aprillis keeruline kohtuprotsess, mis määrab ära selle äärmiselt mitmetahulise pettusega hakkama saanud naise saatuse. Nüüdseks 28-aastane Anna Sorokin, keda New Yorgi kunsti- ja peorahvas tundis hoopis kui glamuuritar Anna Delvey’t, on tegelikult Saksamaa kodanik, kes oma perega emigreerus Venemaalt Euroopasse 2007.aastal. Tema taust on tagasihoidlik, on teada, et isa töötas terve elu veokijuhina ning kooliteegi oli neiul lünklik. Kuidas siis suutis üks selline võrdlemisi tavaline vene tüdruk nelja aasta jooksul elada lugematutes luksushotellides, reisida terves maailmas, korraldada ekstravagantseid pidusid ja hankida endale tutvusringkonna, mis koosnes üksnes A-kategooria staaridest?

Ajakirjandusse lekkinud detailide kohaselt õnnestus petturil arvukate tunnistajate sõnul glamuurset elu elada eeskätt seetõttu, et ta oli esmaklassiline manipulaator ja petis, kes teadis täpselt, kellega suhteid luua, mida selga panna ja isegi seda, kuidas ja mida rääkida. Ta oli end põhjalikult ette valmistanud, teades peensusteni rikaste inimeste kombeid ja maneere ning uinutas edukalt vajalike vestluskaaslaste valvsust, lehvitades suurte rahatähtedega ja jättes heldelt jootraha. Annaga kokku puutunud inimesed kirjeldavad teda kui tõelist peohinge, keda kõik armastasid, aga keegi päriselt ei tundnud ja kuidas tal oli alati põnevaid jutte, mis iial ei kordunud, ent väga usutavad tundusid. Seltskonnas olevat tekkinud tihtipeale vaidlusi selle üle, kas Anna isa on saksa diplomaat või vene naftamagnaat ning selgesõnalist vastust sellele küsimusele ei saabunud kunagi.

View this post on Instagram

#NEWYORK

A post shared by Anna Delvey (@theannadelvey) on

Salapärase taustaga kaunitar jättis lisaks oma minevikule saladuseks ka kõik isiklikud detailid, tekitamata seejuures kahtluseraasugi selles osas, kas tal on raha. Naine suutis oma laitmatu käitumisega ära petta isegi ühe New Yorgi kallima luksushotelli 11 Howard personali, teades väga täpselt, kuidas tohutult rikkad inimesed soovivad üksnes kõige kallimaid tube ja kõige tavalisemaks peatumisperioodiks on üks kuu, mis on ühtlasi piisav aeg, et äratada hotellipersonalis piisavalt usaldust, et keegi krediitkaarte näha ei sooviks. Lisaks jagas Anna iga väiksemagi liigutuse eest heldelt sajadollarisi rahatähti, muutudes seeläbi ruttu kogu teenindava personali lemmikuks.

Üheks tähtsamaks tunnistajaks Sorokini kohtuprotsessis ongi 11 Howard hotelli töötaja, kes sarmika petisega sõbrunes ja temaga koos erinevatesse seltskondadesse sattus, olles pimestatud kuulsuste paraadist, mis “rikka pärijanna” seltskonnast igapäevaselt läbi vooris — korra olevat hotellitöötaja sattunud istuma näiteks Macaulay Culkini, teisel õhtul aga Kanye Westi kõrvale. Tehes alati kõigile välja ja laristades raha hooletu kergusega, võitis Anna ohtralt südameid, olles nagu röögatult rikas Euroopa printsess, kes oma pingelisse kõrgklassi ellu New Yorgis viibimisega mänglevat vaheldust otsis, palgates personaaltreenereid ja lifecoach’e ning einestades üksnes kõige peenemates restoranides.

View this post on Instagram

#throwback to the last summer

A post shared by Anna Delvey (@theannadelvey) on

Esimesed kahtlused, et “pärijanna” rahaline seis on tegelikult täbar, ilmnesid paar aastat pärast naise kõrgseltskonda ilmumist, kui Anna hakkas oma niinimetatud sõpradele võlgu jääma, unustades justkui möödaminnes kõik laenatud summad. Üha süvenevatele kahtlustele lisas tuld juurde see, et Annat ei nähtud iialgi kasutamas ühtegi elektroonilist maksevahendit ja asi läks päris hapuks, kui selgus, et oma sünnipäevapeo korraldamiseks PR-firma palganud naine polnud maksnud ainsatki arvet, sealhulgas hotelliarvet, mispeale asus 11 Howardi meeskond ühendust otsima Anna tuttavatega, kellega teda koos liikumas oli nähtud, kuna Anna oli kadunud kui tiha tuhka ja põrutanud uute tuttavatega järjekordsele ümbermaailmareisile.

Tunnistajate sõnul on alust arvata, et neiu motiiviks oli jõuda nii kaugele, et tekiks võimalus luua eksklusiivne kunstiklubi, mille juurde kuuluks Anna Delvey nimeline fond — kõige selle tarvis ta kuulsaid sõpru koguski, ehitades nende toel üles enda isikubrändi. Paraku aga sillutasid kuhjuvad võlad hoopis tee trellide taha, enne mida jõudis ta veel siiski käia ühe ja teise sõbraga nii Marokos kui Californias puhkamas, jättes nendelesamadele sõpradele “kingituseks” hiiglaslikke arveid. Puhkusereisidelt naastes nabitigi naine otse lennujaamas kinni ja toimetati Rikers Islandi vanglasse, kus ta siiani viibib. Põhjaliku taustakontrolli käigus, kuhu kaasati ka rahvusvaheline kriminaalpolitseiorganisatsioon Interpol, selgus esimest korda tema tõeline nimi ja taust ning see, millise petuskeemide rea ta endast Euroopasse oli jätnud ja kust pärines ka sularaha, millega ta oma näilist rikkust demonstreeris.

View this post on Instagram

Happy Birthday Me!

A post shared by Anna Delvey (@theannadelvey) on

Otseloomulikult on selline mahlakas lugu äratanud voogedastusgigant Netflixi huvi ja kohe kui selgub loo lõpplahendus, algab ka produktsioon. Kuigi hetkel ähvardab Annat erinevate kelmuste eest kuni 15 aasta pikkune vanglakaristus, on tema peamiseks probleemiks hoopis see, kes hakkab teda tulevases seriaalis kehastama. Kuna Anna naudib väga meedia tähelepanu, siis on teada, et ta soovib Jennifer Lawrence’i või Margot Robbie’it ja pole sugugi rahul väljavaatega, mille kohaselt võib rollivalik langeda hoopis Lindsay Lohanile. Anna Instagrami kasutajal Theannadelvey on peaaegu 60 tuhat Instagrami jälgijat ning naine on palunud fännidel endale ka kirjutada, et igavust peletada. Otseloomulikult eitab Anna oma ulatuslikku süüd, võttes omaks üksnes selle, et omab ohtralt kuulsaid tuttavaid, samas ei pea ta kinni istumist kohutavaks kogemuseks ja võtab enda sõnul seda kui sotsiaalset eksperimenti. On teada ka, et Anna kasutab endiselt professionaalse stilisti teenuseid, et ilmuda kohtuprotsessidele võimalikult kaunina. Teadagi eelistab ta vaid disainerrõivaid, kuna tavaline vanglavorm olevat liiga kole. Meediasse ongi seetõttu paisatud kohtufotod, kus ta kannab näiteks Yves Saint Laurent pluusi, Victoria Beckhami pükse, Burberry kardigani ja Chaneli prille. On ka ilmnenud, et neil puhkudel, mil stilistil pole õnnestunud talle istungi ajaks kostüüme toimetada, on naine teeselnud äkilist haigushoogu.

Lühidalt, kavalast petisest on Ameerikas saanud populaarne kangelanna, kelle käekäiku jälgitakse põnevusega ja kelle haaravast loost sünnib tõenäoliselt järgmine hittseriaal. Sorokini kaitsja on koguni ehitanud terve oma kaitsestrateegia teooriale, mille kohaselt on Anna elav tõestus sellest, et “fake it until you make it” (teeskle, kuni õnnestub toim.) on täiesti normaalne ning isegi ühiskonnas aktsepteeritud ja julgustatud ellusuhtumine. Sorokini menu põhjuseks olevat ka see, et tema poolt petetud inimeste hulgas olid eranditult vaid rikkad ja kuulsad ja ta ei teinud iial liiga kellelegi, kes puudust kannatas. Lisaks meeldib inimestele kaasa elada Ameerika unelmale ja New Yorgis uue elu alustamise muinasjutule, kus vaesest perest pärit naine omaenda kavaluse toel majandusliku sõltumatuse saavutab. Anna kaitsja toetub ka väitele, mille kohaselt ilmestab käesolev lugu suurepäraselt tänapäeva edukultust, mida sotsiaalmeediahullus üha enam toidab.

Kui skandaalne kohtuprotsess lõppeb süüdimõistva otsusega, veedab slaavitar järgmised 15 aastat vanglamüüride vahel. Kui ta aga õigeks mõistetakse, peab ta igal juhul Ameerika Ühendriikidega hüvasti jätma — Anna Sorokin deporteeritakse tagasi Saksamaale ja viisat talle enam ei väljastata.

Scanpix