Sel kevadel on kõvasti ABBA-t õhus


Sel kevadel on kõvasti ABBA-t õhus

Rootsi ajastab maikuus Malmös toimuva Eurovisiooni laulupeo ette ka oma põliskaubamärgi ABBA muuseumi avamise Stockholmis. Ja mitte ainult! Eraklik ABBA blondiin Agnetha Fältskog ise astub pärast pikka vaikimist oma kodusaare paost avalikkuse ette uue albumiga «A».

Väisates Rootsi eurolaulu valimisi, põikasime Stockholmis ka Djurgårdeni saarele, kus 7. mail avab lõpuks uksed aastaid lubatud ABBA muuseum. Teejuhiks palusime neliku ihubiograafi Carl Magnus Palmi (48), kes nüüd on mõistagi tegev tohutu ekspositsiooni saatetekstide koostamisel.
Kevadpäikeselisel laupäeval on Djur-gårdeni (Loomaia) saare poole suunduv tramm number seitse pisiperega svenssonitest pungil. Üks kärus poisiklutt küll tõrgub: «Ma ei taha muuseumi, lähme tagasi koju arvutifilmi vaatama!» Trammilt maha astudes jalutab enamik ühe maailma vanima vabaõhumuuseumi Skanseni suunas. Sest mere pool paiknev tivoli Gröna Lund ootab soojemat ilma. Ning ABBA muuseumi krundil (otse trammipeatuse vastas!) käivad mürinal veel ehitustööd… Taamal kõrguvad Nordiska ajaloomuuseumi ja Vaasa meremuuseumi paleed, muusikaliteater Circus, rääkimata loomaaiast ja parkidest. «Jah, paremat paika ABBA muuseumile annaks tahta,» kiidab Carl Magnus.

Jäi raha taha toppama

Esimest korda koguti ABBA-loo kraam suureks näituseks kokku 1999. aastal. Tähistamaks siis veerand sajandi möödumist Rootsi neliku «Waterloo» võidust Eurovisioonil. Supernäitus Nordiska-muuseumis peibutas Stockholmi turiste kogu maailmast. Sealt kasvas rootslastel mõte püstitada omaette ABBA muuseum (nagu tegi seda Liverpool oma kuulsa neliku The Beatles auks). Algse plaani järgi pidi see rajatama saare vastaskaldale, Stockholmi kesklinna sadama juurde ajaloolisse tollihoonesse. Viking Line’i laevadelt vanalinna poole kõndijaile jäänuks see otse tee peale ette. See hea plaan jäi aga raha taha toppama. (Juhtub rikkal Rootsilgi!) Ametlikku avamispäeva lükati aastast aastasse edasi.
Vahepeal rändas majata näitus «ABBA-WORLD» mööda Euroopat ja käis ära omaaegsel ABBA-maania sünnimaal Austraaliaski. (Tollihoones avati aga hoopis kaasaegse fotograafia muuseum.)
Carl Magnuse sõnul on nüüdse muuseumi taga hoopis uued inimesed. Üks osanikke on ka ABBA mees Börn Ulvaeus ise. Tema haaraski mullu sügisel ohjad ja lubas ajalehes: SEE TULEB SIISKI!