Tõnis Niinemets annab Jevgeni Ossinovskile verbaalse lõuahaagi: las hoopis mees on lastega kodus ning naine teeb karjääri ja teenib palka

 (56)
Tõnis Niinemets
Tõnis NiinemetsFoto: Tiit Blaat

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ütles hiljuti, et tema hinnangul on Eesti ühiskonnal suur probleem töökohti täita kvaliteetsete oskustega inimestega ning selle üheks suurimaks takistuseks on Eesti mees. Näitleja Tõnis Niinemets selle väitega nõus pole ja otsustas oma mõtted ka kirja panna. Publik avaldab Niinemetsa kirjutise täismahus.

Lugesin Jevgeni Ossinovski ning Heidi Ruuli julgeid üldistusi ja veel julgemaid väljaütlemisi eilses ja üleeilses Postimehes. Ei saanud öösel magada, ainult mõtlesin ja muretsesin, mis selle Eesti Mehega siis saab?

Jah, on probleem alkoholiga — eesti mehed joovad palju. Samas tundub kummaline see murelaviin õhku paisata nüüd, septembris, kui kampaaniakorras mitte keegi ei joo. Mina ei ole juba 4 aastat septembrist-septembrini joonud ja saan ilusti hakkama. Telekast vaatan vaid spordivõistlusi ja AK-d. Jah, loen raha ka, sest vastutustundetu on seda tarbetult kulutada. Loen töötundegi, sest olen hakanud väärtustama puhkust ning aega perele. Armukeste numbreid ei loe, sest neid pole ega tule. Seega, olen justkui see hädine eesti mees ja samas ei ole ka.

Ja ärme hakka siinkohal loopima lauseid “muidugi, erandeid on”, sest 85% minu meestuttavatest liigitub samass kategooriasse. Võimalik, et kirjutaja Heidi Ruul on kokku puutunud vaid selle muresektoriga. Aga pole hullu Heidi, küll ma nemad ka sealt diivanilt püsti aitan! Esimene asi, naised peavad kodus telekapuldilt patakad välja võtma, siis on olukord, kus tuleb õhtu veeta omavahel rääkides. Võib-olla ei tahetagi neid patareisid tagasi panna.

Seotud lood:

Lugesin Heidi Ruuli kirjutisest, et kui tugev eesti naine midagi ütleb, siis mees teeb selle ära ja kui ei saa hakkama peidab mees pea liiva alla. Siinkohal ei saa kuidagi ju rääkida mehest, kes pole vòimekas, sest ühel juhul ta teeb ju selle ära ja teiseks mulle tundub pea liiva alla toppimine tehniliselt ikkagi väga keeruline tegevus. Ja kus seda liiva kohe võtta? Suvi on läbi, ja minna randa külma ja märja liivaga mängima on vaid siis tore, kui lapsed kaasa võtta. (Aga olen juba ammu seisukohal, et kui mees eksib (näiteks mõne tähtpäeva meelespidamisega) on ta ära teeninud pettumuse ja meelepaha, kui aga naine, siis saab mees kuulda lauset “miks mina pean kõike meeles pidama”.) Me elame muutuvas maailmas ja mitte midagi ei juhtu kui rollid ümber jagada. Las hoopis mees on lastega kodus, koristab ja hoiab lilled pügatud ning naine teeb karjääri ja teenib palka. Las see tugev naine teeb, vastutab ja kontrollib. Kui aga naine tugev olla ei taha, siis tunnusta oma meest, suhtle temaga ja küsi mida tema teie suhtest tahaks ja millest tema unistab. Ja mida täna võiks koos telekast vaadata. Mees teeb kõvasti tööd, aga laskem tal siis puhata ka. Paljud nimetatud probleemid kinnisus, ebakindlus, argus, tegutsematus, suutmatus on muide alkoholi kaasprodukt Nii et murekoht on ainult üks ja väga selge. Kompromissid ei vii kuhugi, koostöö aga küll. Nii, et tegeleme ehk siis selle lahendamisega. Ja teeme seda koos. Mina ei joo, Sina ei materda! Win-win?

P.S. Jevgeni, kui on oht, et meedia rebib sõnu kontekstist välja siis seda enam peab ju mõtlema, mida ja kuidas öelda. Nii on lihtsam pärast ei pea siluma.

Veebilehel point.ee ilmunud Tõnis Niinemetsa blogipostitust saad vaadata lähemalt SIIT!

Rannap Roostevaba maailm