TOP 12: Punasärkidest pihta pandud riigisaladusteni ehk kurikuulsad skandaalid, mis viisid ministrid ametist

 (30)
TOP 12: Punasärkidest pihta pandud riigisaladusteni ehk kurikuulsad skandaalid, mis viisid ministrid ametist
Fotokollaaž: Delfi

Jüri Ratase valitsuse maaeluminister Martin Repinski jõudis olla ametis vaid 18 päeva, kui mees otsustas lahvatanud skandaalide tuules tagasi astuda. Taasiseseisvunud Eesti rekordimees pole aga ainus minister, kes on erinevate skandaalide tõttu pidanud ministriameti hülgama — Publik toob oma lugejateni 12 kõmulist seika Vabariigi Valitsuse ajaloost!

1. Mihkel Pärnoja

MIHKEL PÄRNOJA FOTO: Marko Mumm2001. aasta septembris teatas seaoses Narva elektrijaamade ja Eesti Raudtee erastamistehingu tõttu poliitikute ja avalikkuse kriitikatule all olnud majandusminister Mihkel Pärnoja , et lahkub ametist. Pärnoja põhjendas lahkumist avalikkuse tähelepanuga, mis keskendub liigselt tema isikule, mitte aga probleemidele. “Olen langetanud isikliku otsuse. Loodan, et rahvaerakonna Mõõdukad juhatus minu otsuse ka heaks kiidab,” teatas ta.

Seotud lood:

2. Signe Kivi

Vaba mikrofon Foto: Tiit Blaat


2002. aasta augustis teatas kultuuriminister Signe Kivi, et astub Kultuurkapitalis avastatud rahaliste puudujääkide tõttu tagasi. Nimelt selgus, et Kultuurkapitali juht Aavo Viiol oli kõrvaldanud miljoneid kroone kultuurkapitali raha ja Kivi tundis toimunu pärast poliitilist vastutust.

3. Ain Seppik

Ain Seppik Foto: Hendrik Osula


2003. aasta veebruaris tuli ilmsiks, et siseminister Ain Seppik osales 1985. aastal Eesti NSV Ülemkohtu kriminaalasjade kohtukolleegiumi koosseisus nelja nõukogudevastase meelsusega noormehe süüdimõistmises väljamõeldud süüdistuste alusel ning poliitilise surve tõttu oli mees sunnitud oma ametist lahkuma.

4. Tõnis Palts

Tõnis Palts Foto: Tiit Blaat


2003. aasta suvel algatas maksuamet väärteomenetlused nii rahandusminister Tõnis Paltsu kui ka tema firma suhtes ning mõned kuud hiljem esitas poliitik toonasele peaminister Juhan Partsile tagasiastumispalve, põhjendades seda sooviga säästa lähedasi ja poliitilisi partnereid alusetu ning enamasti anonüümse kriitika eest seoses varasema tegevusega ettevõtjana, Parts rahuldas selle.

5. Margus Hanson

Margus Hanson Foto: Madis Veltman


2004. aasta novembris murti sisse kaitseminister Margus Hansoni eramusse Tartus ning muuseas pandi tuuri ka mehe riigisaladust sisaldanud dokumentidega portfell, mis läks mehele maksma tema ametikoha.

6. Ken-Marti Vaher

Ken-Marti Vaher Foto: Priit Simson


2005. aastal sattus justiitsminister Ken-Mari Vaher mõõdikuskandaalii, mis viis Riigikogus läbi läinud umbusaldusavalduseni. Järgnevalt teatas Juhan Parts, et astub tagasi peaministri kohalt ning seetõttu lagunes ka Juhan Partsi valitsus.

7. Jaak Jõerüüt

Jaak Jõerüüt Foto: Tiit Blaat


2005. aastal valmistasid ajalehe KesKus tegijad antikommunistlike kirjadega T-särgi “Kommarid ahju”, mida kasutati 23. septembril 2005 Kadrioru staadionil peetud ETV ja Eesti Raadio jalgpallimatšil. Kuna kõmulist särki kandis ka kaitseminister Jaak Jõerüüdi haldusalas olevat sõjamuuseumi juhtinud Indrek Tarand, otsustas mees protesti eesmärgil oma ametist tagasi astuda.

8. Maret Maripuu

Maret Maripuu Foto: Tanel Meos


2009. aasta jaanuaris teatas sotsiaalminister Maret Maripuu oma lahkumisest seoses pensionide väljamaksmise ümber tekkinud segadusega. “Minu jaoks on selge, et ilma nende ja teiste oluliste sotsiaalreformideta meie sotsiaalvaldkonnas arengut ei ole. Kuid minu jaoks on praeguseks hetkeks selge ka see, et minu isiku vastu üles võetud ristiretk muudab nende reformide sisulise ettevalmistamise ja läbiviimise nii sotsiaalministeeriumi kui valitsuse jaoks väga raskeks, kui mitte võimatuks,” põhjendas ta.

9. Kristen Michal

Kristen Michal Foto: Madis Veltman

2012. aasta mais puhkes poliitiline skandaal, mis puudutas Eesti Reformierakonna liikmete annetusi, millega liikmed väidetavalt annetasid variisikutena erakonnale anonüümsete toetajate raha. Skandaali tuules teatas sama aasta detsembris justiitsminister Kristen Michal enda tagasiastumisest: “Ma lahkun, et kaitsta Reformierakonda ja valitsuse töövõimet. See on minu isiklik otsus. Ma ei lahku süü tõttu.”

10. Jürgen Ligi

Foto: Rauno Volmar

Reformierakonna rahandusminister Jürgen Ligi näitas 2014. aasta oktoobris üles lugupidamatust oma koalitsioonikaaslaste ja kaaspoliitikute vastu, solvates oma Facebook kontol avalikult Sotside haridusministrit Jevgeni Ossinovskit. Ligi sattus seetõttu suure skandaali keskmesse ning pärast kaalumist otsustas ta rahandusministri ametist tagasi astuda: "Teen seda seepärast, et mulle on Eesti riik tähtsam kui minu ametikoht," ütles Jürgen Ligi. "Armastan ka tõde rohkem kui ministriportfelli. Ma usun, et mul on praegu väljaspool valitsust lihtsam tõde ja Eesti riigi mainet kaitsta. Astun tagasi selleks, et valitsusel oleks rahulikum edasi töötada," lisas ta.

11. Keit Pentus-Rosimannus

Foto: Tiit Blaat

2012. aastal alguse Autorollo skandaal, kui ilmusid ajakirjandusse esimesed teated selle kohta, et Keit Pentus-Rosimannuse isa Väino Pentuse ebaõnnestunud autovedude äri tõttu võidakse nõudeid esitada hoopis Pentus-Rosimannusele ja tema abikaasa Rain Rosimannusele.

Harju maakohus leidis 2014. aasta suvel, et kantimise eest vastutavad Roode ja Rain Rosimannus, kes peavad seetõttu ka kahjud hüvitama, ent aasta hiljem otsustas ringkonnakohus, et ka Keit Pentus-Rosimannus osales Autorollo skeemis ja peab seetõttu samuti solidaarselt osalema kahju hüvitamises, mistõttu astus naine välisministri ministrikohalt tagasi.

12. Taavi Rõivas

Foto: Ilmar Saabas


2016. aasta 9. novembril avaldas riigikogu häältega 63:28 umbusaldust peaminister Taavi Rõivasele, kuna fraktsioonide esimeeste meelest polnud mees võimeline valitsust ja Eestit juhtima. 22. novembril 2016 nimetas president Kaljulaid peaministri ametisse Jüri Ratase.