VIIMANE ROLL? Kas 85-aastaseks saava Ita Everi jaoks tähistab Draamateatri lavastus "Finaal" lavakarjääri lõppu?

 (21)
Ita Ever lavastuses "Tuhk ja akvaviit" Bengt Ahlfors
Ita Ever lavastuses "Tuhk ja akvaviit" Bengt AhlforsFoto: Eesti Draamateater

Kriitik Veiko Märka kirjutab tänases Eesti Päevalehes Draamateatri lavale jõudvast inglise autori Simon Gray etendusest "Finaal", mis võeti mängukavva Ita Everi 85. sünnipäevaks. Kas tegu on lavastuses Daisy'y mängiva grand old lady viimase rolliga?

"See, et 85-aastaseks saav näitleja tuleb üsna olulises rollis lavale, on iseenesest suursündmus," kirjutab Märka ja märgib, et teised näitlejad jäävad üksikult ja tervikuna Everi varju, nagu on nii auväärse juubeli tähistamise puhul igati sobiv ja soliidne. "Põhimõtteliselt saaks sama efektselt, aga vanainimese energiat säästvamalt tähistada auväärset juubelit ka rolliga, nagu on „Finaalis” Aleksander Eelmäe Jasperil. Ta istub liikumatult tugitoolis, aga on ka sellisena mingis mõttes tähelepanu keskpunktis. Psühholoogilise sügavuse või mitmepalgelisusega Daisy ei hiilga, kuid seda ei tee ka ükski teine tegelane."

"Kas näidendi pealkiri on tähenduslik? Märgib see Everi viimast teatritööd? Tundub tõenäoline, ehkki arenguruumi peaks jätkuma. Salme Reek tegi oma viimase rolli 88-aastasena: Salong-Teatri "Ekke Moori" instseneeringus Neenuna. Herta Elviste ja Lembit Eelmäe olid Vanemuise "Vladimiri väljakus" esimesel hooajal kahe peale kokku 158, aga tükki mängiti ju üle aasta," arutleb kriitik.

Loe arvustust Eesti Päevalehest.