Disney heitis "Mulani" filmist #MeToo tõttu kõrvale ühe tähtsa karakteri: see ei ole sobilik


Disney heitis "Mulani" filmist #MeToo tõttu kõrvale ühe tähtsa karakteri: see ei ole sobilik
Foto: Scanpix

Disney produtsent sõnas, et "Mulani" uusversioonis loobuti ühest põhikarakterist Li Shangist, kuna tema süžeejoon ei ole MeToo ajastul sobilik.

"Mulani" lugu räägib naisest, kes teeskleb, et ta on mees, võitlemaks isa asemel Hiina imperialistlikus armees, kirjutas BBC.

1998. aasta animaversioonis, mis põhineb Hiina legendil "Hua Mulan", tekkis kindral Li Shangil tugev side Mulani meessoost alter-ego Pingiga. Kui aga Mulani isik paljastati, jätkus kahe tegelase vaheline suhtlus ülema-alluva suhtest sügavamal tasandil.

Arvestades Hollywoodis viimastel aastatel toimunud paljastusi, tundis produtsent Jason Reed, et sellist suhtedünaamikat ei saa ekraanil näidata.

"Ma arvan, et #MeToo liikumise ajal tekitab väejuht, kes on samas ka alluva ihaldusobjekt, väga ebamugava olukorra ja me arvasime, et see ei ole sobilik," ütles Reed.

"Me jagasime uues versioonis Li Shangi kaheks. Üks on komandör Tung, kes on Mulanile surrogaat isa ning mentor terve filmi vältel. Teine on Honghui, kes on armees Mulaniga võrdsel positsioonil."

Originaalversioonis andis Li Shangile hääle DB Wong. Lauluhääle eest vastutas Donny Osmond ning Jackie Chan dubleeris karakteri hiina keelde.

Foto: Scanpix
Seotud lood:

Mitmed fännid aga kergitavad karakteri eemaldamise osas kulme, kuna nende arvates ei olnud Mulani/Pingi ja Li suhtes midagi sobimatut.

Fänn ja kunstnik Kala Elizabeth kirjutas Twitterisse: "Li Shangi karakteri süžeejoon põhinebki sellel, et ta saab aru, et Mulan ei ole temast madalamal, kuna on naine. Ta õpib ja kasvab koos temaga. Tundub nagu mehed võiksid sellest loost ka ise õppida?"

Teine kasutaja Sam the Great tõi välja, et Li Shang on biseksuaalne kangelane, kes ei kasutaks kunagi ära oma positsiooni, et end Mulanile peale sundida. Väejuht hakkab naisele lähenemale alles siis, kui Mulan armeest lahkus.

Disney kõigi aegade kõige kallim live-versioon "Mulan" esilinastub juba sellel kuul, 27. märtsil. Hiina esilinastus on koroonaviiruse tõttu ära jäetud.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!