FOTOD: Tallinnas algasid Eesti-Leedu koostööfilmi "Seneca päev" võtted

 (2)
Seneca päev võtted Schnelli tiigi ääres
Seneca päev võtted Schnelli tiigi ääresFoto: Martin Dremljuga

11. augustil algavad Tallinnas Eesti-Leedu-Läti-Prantsusmaa koostööfilmi “Seneca päev” võtted.

On 1989. aasta, nõukogude aja viimane aasta Baltimaades. Leedus asutavad kolm 18-aastast sõpra Seneca vennaskonna. Nende motoks saavad sõnad, mille nad omistavad filosoof Senecale: „Ela iga päeva nii, nagu oleks see viimane.”
Üks sõpradest Simonas armub Vakaresse, Eesti päritolu tüdrukusse. Simonas surub oma tunded alla, sest kardab, et need pole vastastikused. Vennaskond laguneb just sel ajal, mil kogu rahvas üheskoos ja käsikäes Balti ketis osaleb.
25 aastat hiljem: kõigis Balti riikides on kriisijärgne võõrandumise ja pettumise aeg. Esmapilgul elab Simonas täiesti tavalist pereelu. Ta on trotsinud valu, mida õnnetu esimene armastus talle põhjustas. Tema suhe oma naisega on allamäge minemas. Simonase endise parima sõbra surm sunnib mehe lõpuks elule ärkama. Simonas mõistab, et ta on reetnud Seneca päeva reegli, mis kunagi tähendas täiel rinnal elamist ning ta sõidab Tallinnasse, et siinses vanalinnas täide viia üks ammu antud lubadus.

Filmi võttepaikadeks on Eesti, Leedu ja Venemaa. Eestis toimuvad filmivõtted lisaks Tallinnale veel Uhtju saarel, Pärnus ja Ruhnus. Tallinnas toimuvad võtted Toompuiesteel, Viru tänaval ja Toompeal. Silmapaistvaim ja mastaapseim on Balti keti võte Toompeal, kus osaleb Eesti näitleja Mait Malmsten ja massistseenides ning episoodilistes rollides üle 300 eestlase. Võtted Eestis kestavad 11.-24. augustini.

“Seneca päeva” eestipoolne tootja on produktsioonifirma Amrion OÜ, mille mängufilmid “Klass” (2007), “Mina olin siin” (2008), “Polli päevikud” (2010) „Hella W“ (2011), “Eestlanna Pariisis” (2012) ja “Kertu” (2013) on olnud edukad nii festivalidel kui kinolevis. Filmi eestipoolne produtsent on Riina Sildos.

“Seneca päeva” režissöör on oma äratuntava ja isikupärase käekirjaga Leedu lavastaja ja stsenarist Kristijonas Vildžiūnas. Tema tööd on pakkunud huvi ka laiemale rahvusvahelisele filmipublikule. Kristijonas Vildžiūnase filmid “The Lease” (Nuomos sutartis) ja “You am I” (Aš esi tu) on linastunud lisaks Veneetsia, Locarno ja Cannesi filmifestivali programmidele veel üle sajal rahvusvahelisel filmifestivalil. Režissööri viimane mängufilm “Back to Your Arms” (Kai apkabinsiu tave) sai Leedus laiaulatusliku vastukaja ja võitis kaheksa Leedu filmiauhinda Hõbedane Kurg (Sidabrinė gervė). Filmi ühte peaosalist Vakaret mängiv Elžbieta Latėnaitė on ülemaailma kuulsa Leedu režissööri Šarūnas Bartase.

Filmi kogu eelarve on 1,5 miljonit eurot.

Prognoositav esilinastuse aeg on 2015. aasta sügisel

Täpsem info:
Filmi pealkiri Seneca päev
Režissöör Kristijonas Vildžiūnas
Stsenarist Kristijonas Vildžiūnas
Operaator Audrius Kemežys
Peaosatäitjad Elžbieta Latėnaitė, Dainius Gavenonis
Produtsendid Riina Sildos, Uljana Kim, Galina Kim, Roberts Vinovskis, Philippe Avril
Tootjad Amrion OÜ (Eesti), Studio Uljana Kim (Leedu), Studio Locomotive (Läti), Unlimited (Prantsusmaa)

Eesti poolt on filmi tootmist toetanud Eesti Kultuurkapital ja Eesti Filmi Instituut.