Mihkel Kärmas väntab antikangelaseks muutunud Mati Alaverist filmi: tema tegevuse järgselt purunes paljude inimeste elutöö


Mihkel Kärmas
Mihkel KärmasFoto: Sven Arbet

Meie olümpiavõitude peaarhitekti, suusa­treener Mati Alaveri (66) kriminaalne langus kangelasest antikangelaseks käivitas teleajakirjanik Mihkel Kärmases (46) auahne plaani jäädvustada toimunu dokumentaalfilmiks.

"Kümme intervjuud Eestis on tehtud ja neid on plaanis veelgi, ent koroonaolukord on teinud välismaal intervjuude tegemise äärmiselt keeruliseks, mistõttu esialgne eesmärk jõuda filmiga ekraanile 2021. aasta alguses on pigem küsimärgi all," tunnistab Kärmas.

Idee filmist tekkis 2019. aasta suusatamise MMil Seefeldis lahvatanud suure dopinguskandaali järel, kui Mati Alaver mõisteti süüdi nelja tema treenitud sportlase dopingu tarvitamisele kallutamises.

Mati Alaver kohtus. Foto: Rauno Volmar
Seotud lood:

"Esialgu keskendusime dopinguskandaalile, aga mida aeg edasi, seda enam joonistub välja erakordselt jõulise persooniga seotud tragöödia," seletab Kärmas. "Tema tegevuse järgselt ei surnud üksnes Eesti suusatamine, vaid lööklainena purustus see paljude inimeste elutöö ning kadus usk ja usaldus, millest toibumine vajab uue põlvkonna pealekasvamist."

Kärmas on korduvalt pöördunud intervjuusooviga Alaveri poole, ent pole vastust saanud. "Peategelase panus on väga soovitud, ent filmi tegemise seisukohalt pole see möödapääsmatu," ütleb Kärmas.

Veksleid dokfilmi valmimise tähtaja osas Kärmas praegu veel välja ei käi.