"Rodeo": hoogne dokumentaal sellest, kuidas Mart Laari juhitud esimene valitsus taasiseseisvunud Eestis kõige kiuste kaks aastat võimul püsis

 (38)
"Rodeo": hoogne dokumentaal sellest, kuidas Mart Laari juhitud esimene valitsus taasiseseisvunud Eestis kõige kiuste kaks aastat võimul püsis
kaader "Rodeost"

Tallinnas ja Helsingis toimuv dokumentaalfilmide festival DocPoint on tänavu nii Eesti kui ka Soome 100 aasta juubelile, mille puhul on mõlemas riigis näitamisele tulev avafilm esmakordselt sama.

Avalöögi annab Eesti taasiseseisvumisaja esimesest ehk Mart Laari juhitud valitsusest pajatav hoogne „Rodeo”, mille autorid on Kiur Aarma ja Raimo Jõerand.

1992. aastal sai Eesti esimese põhiseadusliku valitsuse peaministriks noor ja kogenematu Laar, 32-aastane ajaloolane.

Laar ei uskunud, et nad ümbritsevas kaoses paar kuudki vastu peavad, ometi suutsid "kolmkümmend noort vihast meest" võimule tulla ja seal püsida kaks aastat, viies ellu ridamisi mõjukaid reforme.

Peaminister ja teda ümbritsevad "poliitkauboid" olid tegutsemistahet täis, aga vajalikud teadmised tuli hankida käigult – keegi ju ei teadnud täpselt, kuidas riiki tegema peaks.

Samal ajal tuli tegelda Nõukogude Liidu lagunemise tagajärgede ja Venemaa veenmisega vägede väljaviimiseks. Peaministrist sai karmide olude tõttu midagi rahva suurima vaenlase taolist.

Dokfilm lõpeb valitsuse kokkukukkumisega 1994. aastal. Laar naases aga peaministriks juba viis aastat hiljem.

DocPoint tiomub Tallinnas üheksandat, Helsingis neljandat korda. Meil 31. jaanuarist 4. veebruarini, Helsingis alates eilsest kuni 4. veebruarini.