Viirus lahutas Krossid! Eerik-Niiles: kurat teab, kui pikaks see osutub

 (9)
Värskest Kroonikast!
EERIK-NIILES KROSS, MARY KROSS
EERIK-NIILES KROSS, MARY KROSSFoto: Erlend Štaub, Õhtuleht

Koroonaviirusest tingitud üleilmne eriolukord on geograafiliselt lahutanud ka julgeolekueksperdist ettevõtja Eerik-Niiles Krossi (52) ja tema ameeriklannast abikaasa Mary Krossi (50). Kunstnikust Mary toimetab vabatahtlikuna Ameerika viiruspuhangu ühes epitsentris New Yorgis, kus toimetab oma Vespa motorolleriga toitu nendele, kes mingil põhjusel ise poodi minna ei saa. Nagu kord ja kohus, teeb ta seda maskis kiivri all.

"Mina ja mu abikaasa oleme jäänud rahulikuks," ütleb Mary. "Kui inimesed järgivad korraldusi, saame sellest üle. See on otsene tulem ülerahvastatusest, planeedi saastatusest ja kliima soojenemisest ning see kriis või restart kestab veel mõnda aega."

Kui Mary heategevusega parasjagu ei tegele, veedab ta aega raamatuid lugedes, mida soovitab teistelegi. "Lähtun budistlikust mõtteviisist – see kõik on kui üks pikk Vipassanā ehk sisemine hinnanguvaba vaatlus ning sügava ja täpse arusaamiseni jõudmine."

Eerik-Niiles nii optimistlik ei ole ning ennustab, et olukord läheb ilmselt nii siin kui seal veel oluliselt halvemaks. "Mary on jah New Yorgis luku taga ja mina Tallinnas. Nii et esialgu mõnenädalaseks planeeritud eemalolek osutub nüüd kurat teab kui pikaks. Oleme igapäevaselt sides ja anname teineteisele lugemissoovitusi," kirjeldab mees nende praegust suhet.

"Praegu tundub, et New Yorgis, mis on osutumas üheks USA koroona epitsentriks, vast kiireminigi kui Eestis. Eks me hindame olukorda ja teeme plaane siis kui olud on selgemad," lisas ta.

Inimtühjad on praegu kõik meelelahutusasutused ja toitlustus­kohad ning vaid aasta tagasi Koplis avatud Odeoni baarile-restorani Eerik-Niiles hingusele ei plaani saata. "Odeon on eriolukorra lõpuni kinni. Töötajaid hoiame," lisas ta.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!