ANNA TEADA: Mis on gümnaasiumi ja kutsekooli plussid ning miinused?

 (13)
Rakvere Ametikool
Rakvere AmetikoolFoto: Raivo Tasso

Pikk talv on "Üheksandikud" ära väsitanud. Tundub nagu tuleks jälle otsast peale alata. Samas tulevad lõpueksamid aina lähemale. Kool ja õpetajad on sunnitud vastu võtma kaotuse, et üks poiss enam kooli ei tulegi. Vaadates õpilaste tunnistusi, on suur oht, et paljud õpilased ei venita kõikides ainetes positiivseid aastahindeid välja.

Uus puudumistelaine teeb olukorra veel keerulisemaks. Eesti keele õpetaja Eveli püüab õpilasi aidata ja laseb noortel reaalselt oma olukorda hinnata jagades neile juba varakult tunnistused, et õpilased saaksid oma hetkeseisud läbi mängida ja uued eesmärgid seada. See aitab. Noored annavad endale paremini aru, et kui nad teatud ainetest asjad käest lasevad, siis jääbki kool lõpetamata.

Kätte jõuab ka oma edasise elu üle otsustamise aeg — kas gümnaasium või kutsekool. Gümnaasiumikatsed on paari nädala pärast. Kui see kuupäev käest lastakse, on valikute hulk jälle kitsam. Matemaatikaõpetaja Agu viib noored õppereisile kutsekooli, et ka see valik pisut selgem ja realistlikum tunduks.

Ei näinud viimast osa? Kasuta järelvaatamise võimalust!

Juba peale põhikooli on noortel elluastujatel võimalik valida gümnaasiumi ja kutsekooli vahel. Mida tuleks selle valiku tegemisel arvestada? Kellele ja miks sobib üks või teine? Hea lugeja, avalda arvamust kommentaariumis!