ARVAMUS | Koeru keskkooli gümnasist Triin Aasa: Noored, te olete eestlased!

 (19)
ÕIGEKEELSUSSÕNARAAMAT ÕS
ÕIGEKEELSUSSÕNARAAMAT ÕSFoto: Rauno Volmar

Noored on Eesti tulevik, seda oleme kuulnud iga toidukorra alla ja peale. Kas mõistamine ka tegelikult, kui tõene on see väide? Kas Eesti noored saavad aru, kui suur on nende vastutus hoida kõike, mis meil praegu on? Teemat saab vaadelda mitmeti, kuid keelearmastajana, nagu ma olen, teen mina seda eesti keele vaatenurgast.

Keel on kultuuri ja identiteedi kandja. Kui inimesel palutakse midagi väljendada, soovib ta seda suure tõenäosusega teha kohe sõnade abil. Eesti keel on tõeliselt kaunis ja ainulaadne keel nagu ka kõik teised, mille kõnelejate arv on väike. Meie emakeelel on väike kõnelejaskond, mis tähendab, et

Ühel päeval käis minu peas pisike mõttesähvatus ja pähe tuli kinnisidee, millest ma pole siiani lahti saanud: eesti keelt tuleb kaitsta.

peaksime sellest hoidma kinni kümne küüne, varvaste ja hammastega. Aga mida te teete, noored?

Ma olen 17-aastane neiu, mis tähendab, et ma tean suurepäraselt, millest kirjutan, kui väidan, et kõik, mida noored meie keelega hetkel teevad, on ainult selle reostamine. See on veel leebelt öeldud. Kui vaatame tõele näkku, siis meie enda noored hävitavad oma emakeelt.

Seotud lood:

Kuidas ma kirjutan sellest nii julgelt, kui olen ise üks Eesti noortest? Ma olen neiu, kes armastab eesti keelt ning ühel päeval käis minu peas pisike mõttesähvatus ja pähe tuli kinnisidee, millest ma pole siiani lahti saanud: eesti keelt tuleb kaitsta. Selleks ma siin olengi. Olles ise nende noorte keskel, kes meie keelt hävitavad, olen enda arvates just õige inimene sellest kirjutama ning nüüd pean selle ka oma südamelt ära rääkima, sest üksinda seda koormat kanda on raske.

Meie noored ei kõnele enam keeles, milles hakatakse nendega rääkima juba pärast hetke, kui nad on ilmavalgust näinud. Vanemad näevad aastaid vaeva, et laps hakkaks seda keelt mõistma ja kõnelema. Edaspidi tehakse tööd selle kallal, et järeltulija oskaks kirjutada just sellessamas keeles. Lihtsalt

Kui mina olin väike, ei osanud ma ettegi kujutada, et hakkan kunagi mõnda teist keelt kõnelema, aga siis tuli internet, mis on eesti keelele teinud midagi hoopis suuremat kui karuteene.

selleks, et koolieas laps viskaks emakeeles õpitu nurka ning huvituks hoopis inglise keelest, mis tundub tänapäeval palju lahedam olevat. Kui mina olin väike, ei osanud ma ettegi kujutada, et hakkan kunagi mõnda teist keelt kõnelema, aga siis tuli internet, mis on eesti keelele teinud midagi hoopis suuremat kui karuteene.

Olles gümnaasiumiõpilane, võtan lihtsalt peast kinni ja vangutan seda, kui kuulen koolis või õues, kuidas nooremad omavahel suhtlevad. Mis ära solgitud keel see on, kallid kaaslased? Õpilased, kes pole veel inglise keele õppimiseni jõudnudki, räägivad juba mingil kummalisel põhjusel ingliskeelsete sõnade ja lausetega oma keelt ära segades. Põhikooli tuleb aina noori, kelle suust kuuleb pidevalt võõrkeelseid fraase eestikeelsete asemel. Leian, et praegused gümnasistid ja põhikooli lõpuklasside õpilased on veel pärit sellest ajast, kui internetil polnud inglise keelega nii suur mõju kui praegu ning nemad suudavad ennast kontrollida, kuid neid noori jääb aina vähemaks.

Mis selle suure keelelise hävingu põhjustanud on? Ma usun, et siin teavad kõik lugejad vastust juba enne, kui sellele ise vastan. Muidugi on see internet, mis toob endaga kaasa suure vabaduse vaadata ja lugeda kõike, mida hing ihkab. Noored vaatavad YouTube'ist erinevaid videoid ja saateid, mis on ilmselgelt ingliskeelsed ning nende jaoks on lahe, kui nad mõne lausejupi ära õpivad. Ma ei vaidle vastu, inglise keelt võiks 21. sajandil osata, sest see on universaalne ja sellega võib hakkama saada paljudes maailma paikades, kuid kõike tuleb võtta mõistusega.

Teen üleskutse lapsevanematele, õpetajatele ja kõikidele teistele vanema generatsiooni inimestele, kellel on mingil määral võimalik noorte käitumist mõjutada. Paluge alati noortel oma ingliskeelseid väljendeid eestikeelsetega asendada või need lahti seletada.

Siinkohal tahaksin välja tuua noored, kes nimetavad ennast Eesti youtuber'iteks. Mul on hea meel, et need kodanikud on omale leidnud midagi, mida neile teha meeldib, sest just see ongi elu üks peamisi väärtusi. Aga palun vaadake, mida need inimesed teevad meie keelega! Vahet pole, millise noore videomeistri video lahti võtta, kuuleb seal väljendeid nagu: „see oli entertainment", „natuke education'it teile", „step'ige oma comfort zone'ist välja", „võtame nüüd next one'i" ja tohutult palju muud. Kas tõesti on nii raske kasutada sõnu "meelelahutus", "haridus", "astuma", "mugavustsoon" ja "järgmine"? Noored, kas te ise ei saa aru, mida te teete? Need "Eesti youtuber'id", kes konkreetselt solgivad meie keelt, ei tohiks minu arvates ennast nii nimetadagi, kui nende toodang ei ole keeles, mida meie võiksime tänasel päeval aktsepteerida. Nende meelelahutajate vaatajaskond on väga noor ning just selles eas, kus otsitakse iidoleid, kellelt eeskuju võtta. Võtke eeskuju sellest, kui julged ja ambitsioonikad need noored on, aga kindlasti mitte sellest, mis keel nende suust välja tuleb! Täpselt selliste iidolite pärast kõnelevad meie tuleviku kandjad mingis kummalises segakeeles, mis aina süveneb ja kui me sellega kohe tööle ei hakka, siis see süvenebki, kuni meie kallist emakeelt ootab ees liivi keele saatus.

Teen üleskutse lapsevanematele, õpetajatele ja kõikidele teistele vanema generatsiooni inimestele, kellel on mingil määral võimalik noorte käitumist mõjutada. Paluge alati noortel oma ingliskeelseid väljendeid eestikeelsetega asendada või need lahti seletada. Sellises sundolukorras peavad nad rohkem mõtlema oma jutu sisule, mis toob kaasa ainult positiivset. Isegi, kui te mõistate, mida see isik teile öelda soovis, paluge tal ikkagi ennast selgemaks teha, sest me ei saa leppida inglise keelega meie enda keele asemel. Visake pilk sellele, mida teie laps Youtube'is vaatab ning pange talle südamele, et ta ei võtaks sellisest kõnest eeskuju. Tehke neile selgeks, et eesti keele hoidmine on palju vingem tegevus kui mõne võõrkeele segamine enda omaga.

Kallid noored! Teile tahaksin ma nii palju öelda. Palun kuulake ennast, kui te räägite! Kontrollige seda, mis teie suust väljub ja kuidas te oma sõpradele internetis kirjutate. Võibolla mu järgnev fakt tuleb teile üllatav, kuid minu soov on, et te selle omale pähe raiuksite - kõikidele ingliskeelsetele sõnadele, lausetele ja fraasidele on olemas eestikeelne vaste. Lihtsalt pingutage natuke oma ajurakke, mis ei tohiks teie vanuses veel nii hallid olla ja peaksid suurepäraselt toimima. Hea noor, kui rääkimise ajal

Kallid noored! Teile tahaksin ma nii palju öelda. Palun kuulake ennast, kui te räägite! Kontrollige seda, mis teie suust väljub ja kuidas te oma sõpradele internetis kirjutate.

soovib jälle mingisugune ingliskeelne väljend üle su huulte libiseda, siis jää palun hetkeks mõtlema. Te olete piisavalt võimekad ja haritud ning oskate mõlemat keelt nii hästi, et leiate järgneva kahe sekundi jooksul oma väljendile eestikeelse tõlke. Kui te seda ei tea, siis uurige järele! Nii jätkates saab sellest harjumus. Täpselt nii lihtne ongi, tuleb lihtsalt natuke mõelda!

Eesti Vabariik saab tuleval aastal saja-aastaseks. Loodetavasti on kõik lugejad ajalootundides tähele pannud ja teavad, kui palju on meie vabaduse eest võideldud. Vabadus on andnud meile võimaluse kõneleda oma emakeeles. Kutsun üles oma kaasmaalasi - teeme kõik koos oma kallile Eestile kingituse ning räägime selges ja puhtas eesti keeles! Meie riik püsib, kui püsib meie keel, ning sellele saame kaasa aidata ainult me ise. Hakka kinki vormima täna, sest eesti keel on kahjuks juba praegu kriitilises seisus ning selle päästmisega tuleb alustada kohe! Eesti keel on ilusam, vingem ja lahedam kui inglise keel - levitage seda sõnumit kõikjale Eestis, inimestele igas vanuses, eriti oma lastele! Hoidke eesti keelt - ainult nii saame end nimetada eestlasteks!