BLOGI JA -FOTOD | Üheslaulmisest sai rokkmuusikafestival! Võimsad etteasted lennutasid nirvaanasse ka kõik õhtu varasemad esinejad

 (796)
Jaga muljeid vihje@delfi.ee!

19. augustil toimus Tallinna lauluväljakul, üle Eesti ja terves maailmas EV100 Üheslaulmine, mis oli Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks ellu kutsutud kaheosaline pidu. Kroonika tegi üritusest mahukat otseblogi, milles kajastas kogu sündmusega seotud melu nii sõnas, pildis kui videos!

Üheslaulmise esimeses osas "Laulu võim" sai Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks laulda sada minutit järjest. Koorilauljaid oli kokku 1800 ja eeslauljateks Jaan Tätte, Evelin Võigemast, Eeva Talsi, Lauri Õunapuu, Priit Võigemast, Maria Listra, Hele Kõrve, Jan Uuspõld, Mait Malmsten, Marta Laan, Liina Vahtrik, Riina Maidre, Jaan Pehk, Jarek Kasar, Tiit Kikas, Arno Tamm, Kihnu Virve, Andero Ermel, Kadri Voorand ja Estonian Voices.

Õhtu teises osas, millel nimeks "Sajandi sumin", lauldi teada-tuntud lihtsaid laule armastatud näitlejate, lauljate ja kooride seltsis. Astusid üles ansamblid Curly Strings ja Estonian Voices, Singer Vinger, Metsatöll, Vaiko Eplik, Miljardid, Smilers, Karl-Erik Taukar Band, Estraadiraadio Kaire Vilgatsi, Tõnis Mäe ja Ivo Linnaga. Ürituse kunstiline juht oli Tõnu Kaljuste.

Vaata vahvat galeriid!

Loe Kroonika blogi ja jaga meiega oma kontserdimuljeid aadressil vihje@delfi.ee!

EV100: Üheslaulmine
Aitäh, et olite meiega ja head ööd. Homme tähistame juba taasiseseisvumist. Palju õnne, Eesti!
Tervelt 5 tundi lavale pääsemist oodanud Hardi Volmer on eufoorias. "Uskumatu, te olete ikka veel SIIIIIN!"
Oi, isegi Anu ja Margust ei ole veel õhtale lastud. Nüüd üritavad nad üle rääkida Singer Vingerist.
Eesti ametlikule hümnile järgneb mitteametlik hümn. "Koit". Rahvast endiselt nagu murdu.
Paide Üheslaulmiselt on kohale jõudnud ka Valter Soosalu, et täita auväärne ülesanne - dirigeerida Eesti hümni laulmist.
Keskööl on jäänud kava lõpuni veel 11 pala! Uskumatult pikk, aga nauditav kontsert.
"Eestlane olen ja eestlaseks jään" toob keset rokipidu taaskord pisara silma. Ivo Linna ja Estraadiraadio esituses on see muidugi oma tuntud headuses kah.
Vau! Midagi nii lahedat pole ammu kuulnud-näinud kui Tiit Kikase laserharfi etteaste. Vapustav!
Nagu tavaliselt, on naljahammastel Internetis iga asja vaja trollida. Nüüd on avastatud, et laulukaare alune valguskujundus on nagu kunagine Internet Exploreri logo.
Metsatöllu solisti Markust tabas keset suitsupausi halb üllatus, kui neil lavale minekuga kiireks läks. "Arvasime, et meil on 45 minutit aega, aga see oli selline tavapäratu olukord, kus kontsert oli ajakavast ees," ütles ta jooksu pealt.
Vastukaaluks neile põngerjatele, kes lauluväljaku nõlval jopede peal külitavad ja silma looja lasta püüavad, lustivad mõned vastu ööd ka mängualal. Vähemalt pole pärast kodus väsimusest puudust.
Kroonika teenekamaid ajakirjanikke Liilit Kirss tervitab lugejaid hilisõhtul sellise fantastilise kaadriga!
Pole vist paremat peolugu kui "Mina, Pets, Margus ja Priit". Terve lauluväljak rõkkab kui ühest suust nagu hümni lauldes.
Nagu ennist märkisime, on näiteks Tõnis Mägi üks neist, kes suudab olla mitmes kohas korraga. Alles ta oli Sillamäel.
Ja endiselt leidub veel lapsi, kelle vanemad soovivad edasi pidutseda.
Huvitav kogemus - küll on alles kaubandus muutunud! Vegan sõõrikuid müüva putka teenindaja palus raha panna purki ja endale sealt ise vahetusraha tagasi võtta. Ei heitnud pilkugi sellele, mismoodi majandatakse. Järjekorras järgmisena jaole pääsenud tüdrukud jätsid pika kõhklemise peale vahetusraha üldse jootrahaks. Ei tea, milline on sellise süsteemi kasumlikkus/kahjulikkus?
Paljud, kes täna kontserdi esimeses pooles laval olid, lasevad nüüd lipsusõlme lõdvemaks ning elavad peomelusse sisse. Vaiko Epliku kontserti on nautimas näiteks Priit Võigemast ja taamal Maria Listra.
Tundub, et teleportatsiooni aparaat on leiutatud ja see on Eesti lauljate valduses. https://kroonika.delfi.ee/news/paevapilt/fotod-kuidas-nad-igale-poole-jouavad-uheslaulmised-toimusid-ule-terve-eesti-paljudes-kohtades-esinesid-samad-artistid?id=83398643
Virve on ikka tõeline boss! https://www.instagram.com/p/Bmq7A46lM2j/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=10r65wzvjrh87
Ööpimeduses on laulukaar ikka tõeliselt kaunis. Veel natuke ja võib juba koos Taukariga taevasse vaadates laulda, et "Tähti täis on öö".
...ja neid pole sugugi vähe.
Aga nendest lastest on küll kahju, kelle vanemad pole taibanud koju minna...
Peaminister Jüri Ratas kinnitas meile, et talle meeldis Üheslaulmine väga. Ajas ka Rootsi printsiga juttu ja tutvustas laulude vahel, mis on mis. "Sai olla üheskoos. Väga hea oli," kinnitas Ratas. "Kinnitasime praegu keha ja nüüd läheme tagasi," lisas ta, naerulsui ühes käe kõrval oleva tütrega.
Vaesed Margus ja Anu proovivad oma jätkuvas ülekandes Karl-Erik Taukarist üle karjuda. Väga meeleolukas vaatepilt igal juhul. ERRi helitehnikud ilmselt saavad tänasega umbes 100 halli juuksekarva juurde, proovides nuputada, kuidas elava muusikaga kontserttingimustes saatejuhid saaksid oma ülekandega normaalselt edasi minna.
Rokkmuusikafestival nimega EV100 võib alati!
Samal ajal, kui ETV eetris on "Aktuaalne kaamera", rokivad rahvariietes neiud ja noormehed Metsatöllu saatel. Täielik atmosfääri metamorfoos - viisakas osa sai läbi, nüüd võib päriselt peoga pihta hakata! Võib vabalt öelda, et kui esialgu võis tõesti tunduda, et kooridega teada-tuntud laulupeo formaat oma piletihinda ei vääri, siis tõeliste bändidega pidu kompenseerib makstud raha küllaga!
Ei ole liialdus väita, et lauluväljakul toimub kontserdi kahe erineva osa vahel täielik verevahetus. Enne olid publikuks pered, nüüd aga paistab platsil hoopis teistsugune rahvas ringi liikuvat. Õlletopsid, nahktagid, tanksaapad... Viimane kiire lehvitus ka Rootsi printsessilt, kes vilkalt minema silkab.
Kuna lapsi on Üheslaulmisel tohutult palju, siis tundsime huvi, kauaks lapsevanemad lauluväljakule jääda plaanivad, eriti kui käimas on alles kontserdi 1.osa. Nagu arvata oli, plaanivadki paljud vaid esimese osa lõpuni kuulata ja siis koju lapsi magama panema minna. Juba praegu on lapsevankrite read oluliselt hõrenenud.
Kadri Voorand näitab, millisest telgist kõige väärtuslikumat kraami saab. https://www.instagram.com/p/BmqobhLligJ/?tagged=üheslaulmine
Hei, teie seal! Kas te ei tahagi laulupeole tulla?
Kajar Kase jooksis teel lauluväljakule Kadriorus põneva seltskonnaga kokku. https://www.instagram.com/p/BmqqZlbFVnL/?tagged=üheslaulmine
Vau, milline vaade muusikutele avaneb! https://www.instagram.com/p/BmqxQD-FCEh/?tagged=üheslaulmine
Soojad suveõhtud on minevik. Isegi Tõnu Kark poeb kaasaga ühise sooja pleedi alla, et augusti jahedust peletada.
Miski ei pane südant rohkem härdusest värisema kui Jarek Kasari "Minu inimesed". Külmavärinad jooksevad üle selja!
Selle peale pole teha muud, kui kärutada kohale Kihnu Virve, kes ka kõige unisema peo uuesti käima tõmbab! Rahvas tervitab joviaalset vanaprouat ülevate ovatsioonidega, naerdes ja plaksutades.
Hele Kõrve esitatud "Mina ei taha veel magama jääda..." lugu tuli küll liiga vara. Pisemad jäävad selle muusikapala peale ju otsemaid unne!
Samal ajal kui prominendid muusikat naudivad, ootavad autod ja sohvrid kannatlikult. Huvitava tähelepanekuna võib märkida ära, et presidendil ja printsessil pole silmaga eristatavat julgestust kaasas. Ilmselt oskavad turvamehed end väga hästi varjata ning osa ootab ka kõrgetele külalistele mõeldud parklas autoderivi juures.
"Purju jäin ma ja purju jäid sa, peksa sain ma ja peksa said sa. Oh oioi, raadirallalaa," laulab Jan Uuspõld ja mitu tuhat inimest temaga koos. Põnev loovalik.
Julgemad löövad ka juba tantsu lahti! Hoogsad laulud aitavad sellele muidugi igati kaasa. Lastel on samuti lõbu laialt, üks ema suisa lendas publikust pinkide tagant lapsega tantsima, lapseke süles naeru lõkerdamas.
Kaunis lapseootel Eeva Talsi esitab otseloomulikult oma kultuslikku pala "Kaugel külas", mida iga vanur ja lapski kaasa laulda oskab.
Peab tunnistama, et see näitlejate kaasamine on ikka äärmiselt lahe mõte! Vahva, vahva ja veel kord vahva.
Ekraanidel kuvatakse otselülitusi erinevatesse maailma paikadesse - Šveitsi, Hollandisse, Lõuna-Aafrika vabariiki, Austriasse, Uus-Meremaale, Ameerikasse, isegi Tartusse, kus igal pool rahvas südamest lõõritab. Rahvas lauluväljakul paraku lehvitab ainult Eesti lippe ja liiga agaralt kaasa ei laula.
Laulukaare all särab Eesti lipuvärvides kollaažikogumik.
Üheskoos lüüakse lauluraamatu abil ka laul lahti!
Ja ka Rootsi kroonprintsess Victoria on pärast väsitavat päeva lauluväljakule jõudnud ning oma erinevaid katsumusi läbinud sini-must-valge kleidi kuivema roosa kostüümi vastu vahetanud. Hoolimata tihedast päevast näevad nii president kui printsess välja nagu värsked roosinupud! Muide, sama kleiti kandis Victoria ka 2016. aastal oma vennapoeg prints Alexanderi ristsetel.
Prominendid on end kenasti paika sättinud. Tervist, härra Ossinovski!
Ei saa ikka ükski saatejuht panna vastu kiusatusele teha Marta ja Mariaga seda va kaksikute nalja. Nii on! Ja selgub, et Maria Listra pole MITTE KUNAGI solistina laulukaare all üles astunud, uskumatu.
Tarmo Tiisler kinnitab enne 6-tunnise otseülekande algust veidi keha. https://www.instagram.com/p/BmqjhHJF-W1/?tagged=üheslaulmine
Kohale on jõudnud ka minister Tõniste koos abikaasaga.
Ülivahva, et ilm ka ilusaks läks! Mäletate veel, milline novembrikuu ilm täna hommikul valitses?
Taffel jagab Eesti sünnipäeva puhul tasuta krõpsu. Pakid kaovad sama kiirelt kui vesi kuumalt keriselt.
Ootamatul kombel müüakse üritusel täna ka alkoholi. Ent panustatud on siiski hinnalisematele ja kvaliteetsematele markidele.
...ning ka ETV otseülekanne sai alguse!
Poole tunniga on platsile märgatavalt rahvast juurde tulnud...
ETV valmistub suurte jõududega Üheslaulmise kajastamiseks. Isegi "Aktuaalsesse kaamerasse" tehakse juba otselülitusi. 
Õige eestlane klopib igal võimalikul hetkel oma rahvarõivad tolmust puhtaks ning ajab selga. Tublid! 
Kohal on ka õige pisikesed Eesti riigi sünnipäeva tähistajad. 
Avalda julgelt kommentaariumis ka arvamust, kuidas suhtud Üheslaulmise piletihindadesse!
Teadmiseks neile, kes eelistavad rattaga saabuda - rattaparkla on Mere väravas täiesti olemas!
Kuigi ametlikes soovitustes toonitati, et oma toitu ei tohi platsile kaasa võtta, näeb siin-seal inimesi siiski oma karbikestest miskit nosivat. Hinnatundlik publik on niigi taskust 10-20 eurot piletiraha välja käinud, kes siis tahab veel teist samapalju toidu eest välja käia. Kuigi neid praeräimi mekiks küll hea meelega...
ERRi võttegrupp on juba valmis, otseülekanne algab 18.40, saatejuhtideks Margus Saar ja Anu Välba. Kõrval jagab viimaseid juhtnööre ERRi elamussaadete peatoimetaja Karmel Killandi. 
Kiiremad saavad lava ette pinkidele istuma, külgmised tribüünid on aga kallimate piletite omanikele reserveeritud. Ettenägelikud asetavad aga maha oma piknikutekid ja matkatoolid ning sätivad end mõnusalt laulu ootele. 
Tundub, et meie Üheslaulmise kultuurilist kogemust hindavad ka väga kauged külalised - 65 jaapani noort on täna siin laulmas. Noored rääkisid Delfile, et paari päeva eest olid nad veel Helsingis ja varsti liiguvad nad juba Riiga edasi. "See on neile äärmiselt väärtuslik kogemus," rääkis üks lapsevanematest.
TÄHELEPANU, TULIJAD: Parkimiskohad on otsakorral, eelista võimalusel ühistransporti! Oru parkla on reserveeritud esinejatele ja pressile, Lasnamäe parkla külalistele. Pirita tee äär on juba autosid täis pargitud.
Lilleseadjate kärmed näpud on valmis teinud imelised buketid. https://www.instagram.com/p/BmofwiAlnLI/?taken-by=heitipoder
Selline vaade avaneb enne rahvamasside saabumist trummide tagant. https://www.instagram.com/p/BmqPKxmltge/?tagged=üheslaulmine
Nargenfestivali süda ja hing Kadri Tikerpuu jagab vallatut klõpsu sellest, kuidas kõik tänased esinejad tema selja taga nagu väiksed konnad kivil istuvad ja oma korda ootavad. https://www.instagram.com/p/BmoMPsGFcrB/?tagged=üheslaulmine
Hetkel avaneb Tuletornist selline vaade. Õige pea on see plats aga juba inimestest tulvil. https://www.instagram.com/p/BmqGwwwFBbK/?tagged=üheslaulmine
Tuju laulukaare on igal juhul juba ülev. https://www.instagram.com/p/BmqPJ2TFsP6/?tagged=üheslaulmine
Väravad avatakse juba loetud minutite pärast ning toitlustajad seavad end valmis. https://www.instagram.com/p/BmqbH9JlviH/?tagged=üheslaulmine
Laine Randjärv ja Aarne Saluveer ootavad juba kõiki üheslauljaid! https://www.instagram.com/p/BmqVig_lYwp/?tagged=üheslaulmine
Üleilmse elektroonilise ühendkooriga on liitunud juba üle 12 000 inimese Enam kui 12 000 inimest on liitunud täna õhtul toimuva EV100 Üheslaulmisel loodava üleilmse elektroonilise ühendkooriga. Digitaalse kooriga saab liituda täna kella 21-ni veebilehel www.EV100.ee „Juba enne Üheslaulmise algust on end üleilmsesse elektroonilisse koori kirja pannud rohkem kui 12 000 inimest ja see number kasvab kiirenevas tempos,“ ütles Eesti Vabariik 100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu. „Kuna Üheslaulmine toimub täna üle Eesti ja välismaalgi, oleme esmakordselt loonud võimaluse liituda ühendkooriga digitaalselt veebilehe ja mobiiliäpi abil. Nii saame laulda üheskoos kõikjal maailmas.“
Päike õhtul on peidus, aga mitte vihmapilvede pärast. https://ilmateade.delfi.ee/uudised/sombusest-sugishommikust-saab-sume-suveohtu-uheslaulmise-ajaks-peaksid-vihmapilved-hajuma?id=83396239
Kopli restoran on oma kollektiiviga juba kohal ja saadab varajase pildi laulukaare alt.https://www.facebook.com/KopliRestoran/photos/a.432329173534417/1529515947149062/?type=3&theater
Nargenfestival on pannud kokku ka väga vajaliku meelespea kõigile Tallinna lauluväljakule tulijaile. Loe kindlasti ja pane kõrva taga!Vältimaks piletisabasid, ostke piletid eelmüügist - endal mugavam!Õhtu pikk (lõpp 00.30), võtke kaasa sobivad riided!Murualal olijad (üldpilet) - võtke kaasa piknikutekid!Kohapeal söögialad, kaasa toodud toidu-joogiga alale ei pääseTasuta veepaagid olemas, veepudeleid saab täita priilt!Jalgrattad saab kinnitada Mere värava juurde alale aedade külgeJagatakse tasuta laululehti, laulusõnad kuvatakse suurtel ekraanidelIgas väravas on üks Piletilevi kassa, kus saab maksta kaardiga. Lisakassades sularahas piletimüük.Sularahaga arveldades on endal mugavam, kõikides kohtades pole kaardimaksu võimalustOn tasuta Kemmerlingi käimlad ja tasulised Tallinna lauluväljaku omad.
Üks vahva kaader fotograaf Andres Puttingult, kes saadab täna kroonprintsess Victoriat kuni lauluväljakule jõudmiseni. Saab näha, kas kuninglik kõrgus jõuab selleks ajaks ka kuiva kleidi üll visata, kuna see Dolce & Gabbana iludus on pärast säärast reisi küll ilmselt läbivettinud.
Üheslaulmise päev on ametlikult alanud. Rootsi printsess Victoria koos abikaasa prints Danieliga on kogunisti meid külastamas ning osaleb ka õhtusel üritusel. https://kroonika.delfi.ee/news/paevapilt/fotod-visiit-on-alanud-rootsi-kroonprintsess-victoria-saabus-abikaasaga-kadrioru-lossi-president-kaljulaidiga-kohvitama?id=83395807
Samuti ka Jaak Juske mitte. https://epl.delfi.ee/news/arvamus/jaak-juske-kuidas-saab-oma-riigi-sunnipaevapeo-eest-raha-kusida-uheslaulmine-peab-olema-tasuta?id=83381369
Rahvas igal juhul krõbeda piletihinna üle ei rõõmusta. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/suur-uheslaulmine-tallinna-lauluvaljakul-ullatab-krobeda-piletihinnaga-pereema-42-eurot-piletite-eest-jatame-minemata?id=83360625
Põletavaks teemaks Üheslaulmisel on teatavasti üritusel kehtiv pilet. Kas poolt või vastu, selles on küsimus? https://epl.delfi.ee/news/kultuur/uheslaulmine-ehk-karaoke-eesti-stiilis?id=83360529
Meenutame tänase päeva puhul korraks veel, kuidas juuli lõpus ühiselt laulukaare alla harjutama koguneti. Ürituse kunstiline juht Tõnu Kaljuste on parasjagu vestlemas Jan Uuspõlluga. https://tv.delfi.ee/uudised/kroonika/fotod-ja-video-suursundmuse-ev100-uheslaulmise-proovid-taies-hoos?id=83220417