Kuidas lõpetada koolikiusamist?


laps
Scanpix

Mure: Tere. Probleem on selles et olen üheksa aastat juba järjest kiusatav olnud ja tunnen, et ei kannata enam. Lihtsalt tahaks loobuda kõigest. Kiusatakse nii füüsiliselt kui vaimselt ja koolis olen sunnitud üksi olema. Ma arvan, et ma saaks füüsiliselt kiusajatest jagu, aga tunnen et vägivald pole alati parim lahendus. Oskab keegi aidata? (Miki, 15)


Vastab Dr. Noormann

Sa vajad abi. Pead seda otsima ja leidma. Ma ei tea Sinu kooli ega seal valitsevat psüühilist mikrokliimat. Kuid koolis, kus koolikiusamine on kestnud nii kaua, on tegemist kasvatuslikult ebatervete oludega. Neid probleeme on seatud lahendama klassijuhataja, koolipsühholoog, sotsiaalpedagoog, õppalajuhataja, direktor.

Kui tegemist pole kooliõhkkonna üldise mikrokliimaga, vaid isikute vaheliste suhetega, võib asi olla ka Sinu oskamatuses suhelda ja ennast kehtestada. Sel juhul võid abi leida noorte nõustamiskeskustest, perenõuandlast, Kiusatava enesekehtestamine on pikk ja aeganõudev töö enda kallal ja väljakujunenud kiusamiskäitumine on vaevaline kaduma. Pead alustama usaldusväärse sõbra leidmisest.