Miks ma püüan oma kaaslast pidevalt armukadedaks teha?


Miks ma püüan oma kaaslast pidevalt armukadedaks teha?
Scanpix

Mure: Minu mure on siis järgmine: olen väga õnnelikus suhtes oma poisiga. Me oleme väga sarnased ja selle tõttu ei ole meie vahel ka väga tülisid. Me usaldame üksteist. Paraku on aga niimodi et mina kui naissugupool ei tea kas ei saa piisavalt tähelepanu või milles on asi aga ma üritan kõigest väest enda poissi teistega armukadedaks ajada. Ausalt öeldes ma ei tea isegi miks ma seda teen. Äkki sellepärast et ma ei saa tõesti piisavalt tähelepanu või milles võib probleem olla?

Kõige häirivam on veel see et ta ei tee nendest asjadest isegi välja nii eriti kui ma midagi mainin talle niisama. Ja see tekitab minus jälle sellist tunnet nagu ta ei armastaks mind ja tal oleks suva minust.
Mida peaksin endaga ette võtma ja millest selline asi tulla võib?
Kairi, 17

Dr Noormann:

Sinu eneseanalüüs on viinud Sind tõeni. Paarisuhtesse tekkivatest mõradest on valdavamad hellusedefitsiit naisel ja tunnustusedefitsiit mehel. Kui need mõisted jäävad segaseks, saab asja selgemaks vastandmõistetele mõeldes.
 
Helluse vastand pole kurjus, tigedus ega isegi mitte hoolimatus, vaid kõige tavalisem tunnetetuimus, mittemärkamine, teisest läbi vaatamine, helluslike komplimentide puudumine. Nii võib igati normaalses ja isegi teineteist austavas paarisuhtes naine tunda hellusedefitsiiti.
 
Tunnustuse vastandmõistena tuleb ehk kõigepealt pähe halvustamine, häbistamine, solvamine. Seda kindlasti, kuid see ajab suhte nii või teisiti lõhki. Kuid normaalselt toimivas suhtes tunneb mees tunnustusedefitsiiti kõige rohkem tänitavas mikrokliimas, kaude ütlemises, pidevas parandamises, õpetamises, tema eest otsustamises, ka heatahtlikus noomimises.
 
Sedasorti defitsiidiga on õnneks nii, et õige suhtlemisega saab asja parandada. Ja parandada saab induktsioonimeetodil. Pruugib lubada oma suhtlemisse tänitamist, kaob ka hellus. Või teistpidi loobudes hellitamisest hakkab naine endale tähelepanu nõudma „õiendamisega“ kaasa kallal. Keera nüüd see jutt teistpidi: kui soovid hellusi, hakka jagama tunnustavaid komplimente. Näiteks „sa oled nii tark/mõistev/arusaaja/tähelepanelik…“Nii võid soovitud muutusi saavutada.
 
Minul Sinu poisiga mingit kontakti pole, et teda käsukorras muuta. Sina seda kahjuks praegu teed. Armukadedus on oma loomult  sellesama helluse defitsiit ja usalduse puudumine ning selle kasutamine kaudselt  püüd „aru pähe panna“, et „märka ometi mind“. Sõltuvalt poisist võib see ka mõjuda — armukadetsedes  võib ta tõesti hakata Sulle rohkem helluslikku tähelepanu pöörama. Kuid püüd armukadeduse äratamise kaudu suhteid parandada viib ka teistpidi armukadedusele — tema suhete armukadetsemisele. Ja see on juba kindlasti suhetele hukutava mõjuga.