Poiss, tüdruk, mõlemat või ei kumbagi? Mattel üllitas sooneutraalse Barbie

 (11)
Poiss, tüdruk, mõlemat või ei kumbagi? Mattel üllitas sooneutraalse Barbie
Scanpix

Mänguasjatootja Matteli läbi aegade kuulsaim nukk Barbie on läbi aastakümnete defineerinud ilustandardeid ning ettevõtte aadressil on tulistatud lugematuid süüdistusi, mille kohaselt loob see väikestele tüdrukutele ebarealistlikud kehaideaalid. Selle kõige tõttu pole avalikkus rahunenud isegi siis, kui nukukesed ilmusid müügile eri rassides, ametites ja kehatüüpides. Üks asi, mida Barbie pole aga kunagi olnud, on sooneutraalne. Nüüd on see viga parandatud, vahendab CNet.

Matteli eesmärk on toota mänguasi, mis oleks suunatud uue aja lapsele, kes ei identifiseeri end ei poisi ega tüdrukuna. Nii saabki uusi Barbie’sid kujundada igal võimalikul moel — pikkade või lühikeste juuste ning igast mõeldavast stiilist riietega punkaritest ehitajateni. Nö toorikuteks olevad põhinukud on saadaval kuues eri nahavärvis, et kõik rassid tunneks end esindatuna.

Nukukollektsiooni eesmärgiks on õpetada lastele, et sildistamine on out ning kinkida neile vabadus luua endale meelepärane maailm. Nukkude disainimisel olid abiks sooidentiteedi eksperdid ning vesteldi lastega enam kui 250st perest, et uurida välja, milliseid nukke lapsed sooviks.

Umbes 30 USA dollarit maksvasse komplekti kuuluvad pikad ja lühikesed parukad, seelikud, püksid, särgid, jakid, mütsid ja jalatsid. Tegu on esimese suurkorporatsiooni poolt valmistatud sooneutraalse nukuga — nišitootena valmis esimene omalaadne juba 2017. aastal väiketootja Tonner Doll Company poolt.