Tänavused XXXIV Tallinna Vanalinna Päevad keskenduvad linna omaaegsetele ja praegustele meistritele, kandes teemat “Meistrid läbi sajandite”. Kõik, mis Tallinna eriliseks muudab, on meistrite töö – alates mardileivast ja martsipanist kuni kõrgustesse sirutuva Oleviste tornini. Iga sajand on kinkinud Tallinnale mõne meistriteose – olgu selleks unikaalne raekoda, imposantne Oleviste kirik või salapärane Surmatants.
Etendus viib vaatajad koos vanalinnas jalutava Noore Neiuga juhuslikult rändama sajanditetagusesse Tallinna. Ootamatult puruneb neiu mälumasin-ajariist (mp3 mängija) ja ühtäkki leiab ta end minevikust. Sellel erilisel retkel puutub neiu kokku erinevate meistritega, kuid leiab end lõpuks taas tänapäevas, kus kõik on muutunud – nii inimesed, kombed kui ka tõekspidamised. Ometi on alles seesama raekoda ja inimesed selle ümber. Läbi sajandite on püsima jäänud ka püüdlus, mis meid edasi viib – armastus, avatus, unistused ning koostegemise ja -olemise rõõm.

Publiku ette tuuakse tuleartistide show, trummide ja koori kaja ning ajas rändavad näitlejad, kes loovad ühes rütmis hingamise tunde. Peaosades näeb Kaisa Seldet (NUKU) ning Mihkel Ernitsat ja Martin Korki (Polygoni Teatrikool). Etenduses astuvad üles tantsijad, tuleteater Kelfirius, Antsla Drum Breakers, Stunts kaskadöörid, koorid, Polygoni Teatrikooli õpilased ja paljud teised.

Idee autor ja “Meistrimängu” lavastaja Tamur Tohver tunnistab, et Polygon Teatri mõte teha vanalinnapäevade avamiseks just massilavastus, tuli soovist proovida vahelduseks teistsugust žanri. Ühtlasi ka sellepärast, et Tohver ise pole pikka aega massilavastust teinud. Tohveri kõrval on lavastaja - koreograafi rollis lisaks ka Siim Tõniste. “Kuna vanalinnapäevade avalavastus on aastaid olnud artistikeskne, otsustasime seekord läheneda kontseptsioonipõhiselt. Lähtusime sellest, mis on kõige olulisem. Linn on kogukond. Linn on kõigi inimeste asi, see on kooslus, mitte pelgalt majad. Alati on olnud raekoda ja rahvas selle ümber. On ju aus ja loogiline, et seda ka väljendatakse koosluste kaudu,” selgitab Tohver. Kõige põnevamaks ja väljakutsuvamaks lavastuse osaks peab Tohver ehitusmeistri suremise stseeni: “Tõstuk, torn ja kukkumine kolmandalt korruselt umbes 8 meetri kõrguselt peavad toimuma kõik õigel ajahetkel, aga mehhaanikat kasutades on väga raske ajastust täpselt planeerida. Tegemist on kaskadööri trikiga,” avab Tohver lavastuse keerukaid nüansse.

Etenduse dramaturg on Erki Aule ja kunstnik Kalju Kivi. Lavastuse muusika on loonud Maksim Galanin ja Deniss Vinogradov (Kimatica). Üles astub ka Noorte Segakoor Vox Populi dirigent Janne Fridolini juhendamisel, vabatahtlikud TLÜ Naiskoorist ja paljud teised.

Tallinna Vanalinna Päevade avaetendus “Meistrimäng” toimub 30. mail algusega kell 20.00 Tallinna Raekoja platsil. Etendus on kõigile tasuta.