Vaba Lava lavastused "sugu: M" ja "Ma pigem tantsiksin sinuga" jõuavad ka Tartu publikuni


"sugu: M"
"sugu: M"Foto: erakogu, Vaba Lava

Novembris jõuavad Vaba Lava selle sügise kaks esimest kuraatoriprogrammi lavastust ka Tartu publikuni. 4. novembril kell 19 mängitakse Tartu Uues Teatris Jürgen Rooste ülipopulaarseks osutunud meestekat "sugu: M” ning 12. ja 13. novembril etendub Eesti Rahva Muuseumi Teatrisaalis Austria-Venemaa lavastaja Oleg Soulimenko "Ma pigem tantsiksin sinuga".

Lavastus "sugu: M" otsib vastust küsimusele, mis teeb mehest mehe? Seni on meeste elu Eestis olnud paradiis. Aga paradiisi hiilivad sisse igasugu parasiidid, vana ilus maailm laguneb. Mida teeb mees? Hakkab vastu. Püüab kohaneda, ümber kasvada, sobituda sellesse uude veidrasse maailma? Paneb selga bomberjaki ja otsib – kurikas käes – selle võõra ja paha üles. Aga võõras ja paha on äkki kuidagi tuttavalt ta enda nägu. Integreeruda või mitte, selles on küsimus siin kõigi mädade-hädade maal. Mida mees teha oskab? Eesti mees laulab ja tantsib end vabaks, ta võtab naiselt ära kodutööd-kokkamise ja lastekasvatamise, millega too teda seni on lõa otsas hoidnud ja teeb kõik ise ära. Ta mõtleb välja keerulised parameetrid ja testid, mis aitavad tunnetada, kus see mees siis asub, kus on tema endaks olemise piirid. Lavastaja Jürgen Rooste, laval lisaks Roostele veel Kaur Riismaa, Ivar Sild, Siim Aimla, Marko Martinson ja Meelis Tasur.

Tallinnas Vabal Laval lisaetendused 1., 5., 28. ja 29.11

Seotud lood:

Oleg Soulimenko "Ma pigem tantsiksin sinuga" räägib erinevatest inimestest, kes elavad ühe katuse all, mille nimeks on “riik”. Uurime põneva talk show formaadi läbi, kui hästi tunneme neid samu inimesi, kellega koos elame. Kas me loeme nende mõtteid? Kas me teame seda meest, või naist või hoopiski noort tüdrukut, kes istub meiega samas kohvikus ja joob teed? Või oleks õigem öelda selle joogi kohta “чай”? Kust kohast ta vaatab ilmateadet? Milliseid uudiseid jälgib? Kes on tema parimad sõbrad ja suurimad vaenlased? Kus ta peol käib, või eelistab ta selle asemel hoopiski kodus raamatut lugeda? Mis on ta salasoov? Tal peab olema soov…
Mis oleks, kui paluksid ta tantsule? Ta ütleb “jah”!

Lavastaja Oleg Soulimenko selgitab lähemalt, miks just praegu ja miks just selline teema: “Eri kogukondade vahel on suur lootus, et suudame teineteist mõista. Mina püüan järeldusele jõuda, kas see on võimalik ja kuidas meie arvamused teineteisest kujunevad. Integratsiooni ja kuuluvuse küsimus on jälle väga aktuaalne. Eesti on üsna huvitavas situatsioonis. 30% selle elanikest on venelased ning samastuvad pigem vene traditsioonide, kultuuri, keele ja ajalooga… Kuid nad ei taha Venemaal elada. Mida venelased Eestilt tahavad ja mida eestlased venelastelt tahavad, mis on ühine ning mis on nende huvide ja soovide osas erinev?”

Lavastuse dramaturg on Piret Jaaks, dramaturgiline abi Thomas Frank (Viin), videokunstnik Taavi “Miisu” Varm, lavastuskunstnik Liina Keevallik, helikujundus DJ Aleksei Semenihhin a.k.aDJ Bandit, koreograafiline abi Jasmin Hoffer (Viin), produktsioon R.A.A.A.M. ja Vaba Lava.
Laval Mari-Liis Lill, Nikolai Bentsler, Gerli Rosenfeld, Anastassija Kurtšikova, Marina Gromova ja Uno Trumm.

Tallinnas lisaetendused 9. ja 10. novembril.

Mõlemad lavastused kuuluvad Vaba Lava 2016/2017 kuraatoriprogrammi “IN I OUT”.

Vaba Lava kuraatoriprogrammi paneb teist hooaega kokku tandem rahvusvahelisest kuraatorist Thomas Frankist ja eesti kuraatorist Madli Pestist, kes 2016/2017 aasta programmi valisid avalikule Eesti-sisesele ideekonkursile laekunud 35 projekti ja ca 200 välistaotluse hulgast välja 8 lavastust, koondades need pealkirja alla “IN I OUT”.

Vaba Lava on kaasaegne ja avatud etenduskunstide keskus, mille eesmärgiks on pakkuda väiketeatritele ja vabatruppidele soodsaid arengutingimusi nii teatrihoone kui erinevate tugiteenuste näol, ning arendada rahvusvahelist koostööd. Teatrikeskus on avatud uutele kooslustele ja värsketele ideedele. Vaba Lava suurtoetaja on telekommunikatsioonifirma Starman.

Piletid Piletilevis.

Loe lisainformatsiooni www.vabalava.ee või Facebookist.