VALGE MAJA: hoone nime tegelik põhjus ja miks on see just valget värvi

 (3)
VALGE MAJA: hoone nime tegelik põhjus ja miks on see just valget värvi
Allikas: Shutterstock

Maja, milles elab ja töötab Ameerika president, on kaua nimetatud Valgeks majaks. See ei ole aga maja esialgne nimi. Vaata, mis on tegelik põhjus, miks USA presidendi kodu nimetatakse Valgeks majaks.

Võib-olla oled kuulnud, et hoone värviti valgeks, sest sooviti varjata 1814. aastal inglaste põhjustatud tulekahjustusi. Kui Valget maja hakati 1791. aastal ehitama, nimetati seda lihtsalt Presidendi majaks. 1800. aastal kolis majja esimese elanikuna Ameerika Ühendriikide 2. president John Adams. Hoone sai oma valge värvuse aga paar aastat enne esimest elanikku.

Millest tuleneb maja valge värvus? Valge maja seinad on ehitatud liivakivist. Seetõttu kaeti seinad valge lubivärviga, et kaitsta poorset kivimit krõbeda talvekülma eest. Töölised katsid hoone seinad aga igal aastal uue värvikihiga üle, et maja näeks värske välja.

Aastate jooksul süvenes hoone hüüdnimi ja 1812. aastal kasutas kongresmen Abijah Bigelow nime Valge maja esimest korda kirjalikult. Kuus aastat hiljem hakati maja värvimiseks kasutama valget pliivärvi. 1901. aastal sai tänu USA 26. presidendile Theodore Rooseveltile hoone ametlikuks nimeks Valge maja.

Allikas: rd.com