Afrobiidi-legend Tony Allen jõuab oma juubelipidustuste raames Tallinnasse


Afrobiidi-legend Tony Allen jõuab oma juubelipidustuste raames Tallinnasse
Foto: Promomaterjalid

Tony Allen tähistab 70-ndat eluaastat koos oma sünnimaa Nigeeria 50-nda iseseisvusaastapäevaga. Juubelipidustused kulmineeruvad afrobiit-festivaliks 6. oktoobril Londonis Barbicani kultuurikeskuses ning jätkuvad läbi Aafrika Ghanast Congosse ning seejärel Eestisse.

Tony Allen on olnud Nigeeria olulisema muusikaekspordi-artikli afrobiit juhtfiguur. Tema omanäoline trummistiilide segu täiendas ideaalselt Fela Kuti uuenduslikku aafrika gruuvi ning Africa 70 nime all lindistasid nad koos üle 30 albumi. Tony Allen on teinud koostööd nii Manu Dibango, King Sunny Ade, ja Ray Lemaga kui ka uue põlvkonna rock-artistidega nagu AIR, Charlotte Gainsbourg, Jimi Tenor, Sebastian Teller ning Damon Albarn. 

Sündinud 1940. Aastal Nigeerias, sai Tony Allenist aastatel 68-70 Fela Anikulapo Kuti bändi Africa 70 trummar. 80-ndatel kolis Allen aga Euroopasse ning elab tänaseni Pariisis. Aastal 2000 kirjutas Damon Albarn Bluri singlisse Music Is My Radar sõnad „Tony Allen Got Me Dancing“ ning aastal 2006 andis Albarn oma plaadifirma Honest Jon’s alt välja Alleni sooloplaadi „Lagos No Shaking“. Koostöö jätkus supergrupi the Good, the Bad&the Queen loomisega, mille bändiliikmeteks Damon Albarn (Blur), Tony Allen, Paul Simonon (the Clash) ja Simon Tong (the Verve).

Suvel 2009 ilmus Alleni sooloplaat „Secret Agent“, mille kavaga Tony Allen ka Tallinnasse jõuab, kaasas 9-liikmeline sütitav live-bänd.

„Ei ole küsimustki, et Tony Allen on geenius – silmapaistvamaid trummareid popmuusika ajaloos“ – the Guardian

„Ilma Tony Allenita ei oleks afrobiiti“ – Fela Kuti „Arvatavasti võimsaim trummar, kes iial on elanud“ – Brian Eno Tony Allen jõuab esimest korda Eestisse ülemaailmse juubelituuri raames. Kontsert toimub 9. detsembril Rock Cafés festivali Jõulujazz programmis, piletid on müügil Piletilevi ja Ticketpro müügikohtades hinnaga 495.-, ISIC-kaardiga 395.-