Erilise ajalooga pill jõuab Eestisse: MustonenFestil mängitakse Napoleoni viiuldaja Stradivariusel

 (1)
Erilise ajalooga pill jõuab Eestisse: MustonenFestil mängitakse Napoleoni viiuldaja Stradivariusel
Foto: Pressimaterjal

MustonenFesti avakontserdil 1. veebruaril Estonia kontserdisaalis saab näha ja kuulda legendaarset Antonio Stradivari pilli, mis kuulus keiser Napoleoni isiklikule viiuldajale Pierre Rode'le. Kuulsal viiulil mängib maailma tunnustatumaid oma ala tippe Vadim Repin, kes esitab muuhulgas ka Raveli armastatud pala "Mustlane".

Pierre Rode Stradivarius on mänginud suurtele auditooriumitele üle Euroopa, kuid eriliseimaks kuulajaks on kindlasti Prantuse keiser Napoleon, kes lasi Rode'l endale mängida nii sõjaretkel kui puhkehetkel. Viiul on niivõrd hinnaline, et oma ala suurmeister Vadim Repin kasutab seda harva ning valitult.

30. juubelit tähistav MustonenFest saab avapaugu 1. veebruaril, kus tulevad ettekandele võimsad Carl Orffi "Carmina Burana" ja Maurice Raveli kontsertrapsoodia viiulile "Mustlane" Vadim Repini soleerimisel. Orffi teoses teevad kaasa Elina Nechayeva, Aare Saal, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tartu Ülikooli kammerkoor, Estonia Seltsi segakoor ja Rahvusooper Estonia poistekoor. Esmakordselt Eestis kõlab tänapäeva muusika grand old lady Sofia Gubaidulina viiulile ja orkestrile loodud "Dialogue: I and You", mis on pühendatud Vadim Repinile ja Andres Mustonenile. Kontserti dirigeerib festivali kunstiline juht, maestro Andres Mustonen.

Kokku toimub 1.-9. veebruarini 13 kontserti üle Eesti. Kooslustest astuvad üles seitse koori ja ERSO ning mitmed rahvusvaheliselt tuntud ansamblid. Eestisse tulevad mainekad klassikalise muusika maailmastaarid, nende seas viiulivirtuoos Vadim Repin ja pianist Yukio Yokoyama. Kokku esineb lavadel sel aastal üle 400 inimese.

Pierre Rode kõrge tähelend sai alguse Prantsusmaal, kus ta imelapsena õppis suure viiuldaja ja helilooja Giovanni Battista Viotti käe all. Keiser Napoleoni kuulsuse tipus oli Rode majesteedi isiklik viiuldaja. Hiljem esines Pierre Rode palju Venemaal ja teistes Euroopa riikides. Viiulivirtuoosi Viini külaskäigu ajal tutvus Rode Ludwig van Beethoveniga, kes pühendas oma viimase viiulisonaadi just talle.

Vaata festivali täiskava siit: https://concert.ee/kontserdi-kategooria/mustonenfest/