Jana Hallas: poplaulu sõnade kirjutamine pole niivõrd looming, vaid konstruktsioon

 (1)
Hommikusöök Anuga - Jana Hallas
Jana HallasFoto: Martin Ahven, Õhtuleht

Multitalent Jana Hallas on tuntud nii moedisaini kui laulusõnade kirjutamise poolest. Hallase sulest on valminud viimase kahekümne aasta jooksul mitmed hittlood.

"Ma arvan, et ma olen paras revolutsionäär olnud 90ndate lõpus. Ma hakkasin kirjutama Best B4-le täiesti teistsuguseid sõnu, kui tollal kirjutati. Nad olid sellised noored ja ägedad. Muidugi see ägedus oli ka siis ju minu loodud kõik – kostüümid ja meigindus. Ma tegin kõike ise. See oligi minu kontseptsioon, minu looming, minu ideed ja minu käsitöö siis ka," rääkis Hallas reedel Vikerraadios.

Hallas tunnistas, et tundis laulusõnu kirjutades alati suurt pinget hitt kirjutada. Hiti kirjutamiseks on aga kindlad reeglid.

"Poplaulu sõnade kirjutamine pole niivõrd looming, vaid konstruktsioon," selgitas Hallas.

Näiteks mõjub hästi, kui loos on kasutatud mõnda üllatavat sõnaühendit ja oluline on hoida tasakaalu. "Tuleb balansseeruda banaalsuse piiril. Ta peab olema piisavalt lihtne, aga ta ei tohi nõme või banaalne olla," sõnas Hallas.

Üks geniaalselt lihtne lugu oli Inese 2000. aasta eurolugu "Once in a Lifetime". Ta kirjutas laulu ajanappusest tulnud pinge all. See on olukord, kus Hallasel valmivad tihti head asjad.