Kaheksas Viljandi Kitarrifestival toob kokku parimad artistid meilt ja mujalt!

 (1)
Vaiko Eplik
Vaiko EplikFoto: Sven Tupits, Sõru Jazz

Viljandi Kitarrifestival on läbi aastate palju elevust tekitanud ja juba 13. oktoobril saavadki kokku parimad kitarrimängijad meilt ja mujalt, et võtta mõõtu kaheksandal Viljandi Kitarrifestival.

Artiste tuleb kokku Inglismaalt, Rootsist, USA-st, Hollandist ja Eestist ning kõlab suisa uskumatult, et Eestisse jõuab Hollandist selline tegija nagu Stochelo Rosenberg Quartet feat. Christiaan van Hemert. „Tegu on maailmas ühe tuntuima ja tunnustatuima mustlas-swingi viljelejaga ning enam paremat ei oska välja pakkuda. See on positiivne muusika, mis paneb juba esimesest noodist südame rõkkama”, ütleb festivali kunstiline juht Ain Agan ja lisab juurde, et samuti täitub sel aastal unistus, mida püütud festivali algusaegadest — USAst tuleb ansambli Oregon liider, enam kui kolmkümmend aastat tegev olnud ning paljude kitarristide iidoliks olev Ralph Towner. Inglismaalt rõõmustab muusikasõpru aga kitarrivõluriks nimetatud Adrian Legg, keda tuntakse ja hinnatakse ainulaadse oskuse poolest ühendada akustiline ja elektrikitarr ning sulatada kokku eri muusikastiilid ja inspiratsioon temale omapäraseks kõlaks. Põhjamaiselt kosutab meeli rohkete auhindadega pärjatud isikupärane Erik Söderlind koos oma trioga.

Loomulikult ei ole unustatud ka kodumaised lemmikud. Festival alustab traditsiooniliselt välja antava Tiit Pauluse nimelise noore kitarrimängia preemia laureaadi kontserdiga. Sel korral saab kuulda maailmamuusika uut projekti, ansamblit „Intipunku”, mille eestvedajaks on noor talent Madis Meister. Argo Vals esitleb aga oma uut albumit „Nokturn”. Bändi koosseisu kuulub rida meie parimaid noori muusikuid. Jätkub ka juba festivalile armsaks saanud formaat singer/songwriter (ehk laulja/laulukirjutaja toim.), mille raames astub üles armastatud Vaiko Eplik. Samuti astub üles originaalse heliloomingu poolest tuntud multiinstrumentalist Rainer Jancis. Festivali üheks osaks on noorte muusikute harimine. Lisaks saab kuulda ka õpitubades osalenud noorte muusikute ülesastumisi ja Festivali Kitarriorkestrit, mida juhatab sel aastal Andre Maaker. Jätkub traditsiooniline kesköökontsert. Sel korral lööb südaöise Viljandi Vana Veetorni kõlama kitarrist Kirsi Tilk kavaga „Tantsud kuuvalgel”. Koostöös Eesti Pärimusmuusika Keskusega toimub päevane kontsertkohtumine Mihkel Rauaga.

Tuleval festivalil on mänguline roll numbril „kaheksa”. Festivali programmi on üle aasta lisandunud eriprojekt — sel aastal on selleks Kaheksa ehk kaheksa kaheksaminutilise uudisloomingu esitamine kaheksa kodumaise artisti poolt. „Antud projekti inspireeris produtseerima fakt, et sellistele koosseisudele pole varem uudisloomingut kirjutatud” ütleb Agan. Eriprojektis esitavad uudisloomingut keelpillikvartett Prezioso ja löökpillidel Madis Metsamart. Soolokitarristidest astuvad lavalaudadele artistid Riho Sibul, Andre Maaker, Virgo Sillamaa, Robert Jürjendal, Ain Varts, Paul Daniel ja Ain Agan ning Mai Agan basskitarriga. Uudisloomingut komponeerivad heliloojad Olav Ehala, Tõnu Kõrvits, Tauno Aints, Liis Viira, Kristjan Randalu, Sven Grünberg, Mai Agan ja Margo Kõlar.

Viljandi Kitarrifestivali raames toimub juba traditsiooniks saanud Kitarrimeistrite päev, kus on võimalik kohtuda pillimeistritega, nende tööde ja kitarri õppematerjalidega.

Festivali piletid on müügil Piletilevis ja alates pool tundi enne kontserti kohapeal. Tutvu lähemalt festivali kodulehel ja uuri Facebooki üritust SIIT.