Klaaspärlimäng jätkab täna Carmina Burana ja veel kahe kontserdiga


Klaaspärlimäng jätkab täna Carmina Burana ja veel kahe kontserdiga
Jaani kirikVisit Estonia

Eile täismajale alustanud Klaaspärlimäng jätkab täna Carmina Burana kontserdiga ja üllatava fusion-stiilis kammerkoori ja elektrikitarri siduva esinemisega. Keskpäeval kõlab Canto Fiorito ja Musica Antiqua Saltzburgi "Hansa teekond".

Täna, 13. juulil, kell 19 esitatakse esitatakse Tartu Jaani kirikus Carmina Burana laule Carl Orffi-eelses versioonis. Hortus Musicuse esituses kõlav laulude valik on tunduvalt teistsugusem kui harjutud. "Enamus tekstidest on satiirilised ja isegi ropud, kuid kogumikus on ka moraliseerivaid laule, armastuslaule, joogilaule ja pilkelaule," kommenteeris dirigent Andres Mustonen. "Klaaspärlimängul saame kuulata "seda õiget", algupärast Carmina Buranat," lisas Andres Mustonen.

Carl Orff kirjutas muusika tänapäeval tuntud versioonile Carmina Buranast 1936. aastal, milles kasutas 13. sajandist pärit benediktiini munkade laulutekste. Tekstid olid kogutud Baierimaal Beuernis asuvas benediktlaste kloostris, kuigi tegelikult pärinevad nad mitmelt poolt mujalt. "Carmina Burana" muusikale on omane väga lihtne ja kergestimõistetav helikeel. Seda muusikat on kirjeldatud ka kui barbaarset ja paganlikku.

Kell 22 kõlaval kontserdil "Mu süda ärka üles" saab Kammerkoor Collegium Musicale ja meie tuntud džässmuusiku Jaak Sooääre esituses kuulata Eesti vaimulikke rahvalaule Cyrillius Kreeki seades.