Nii pärimusmuusika ja kui pasunakoor on Eesti ajaloos üliolulised, võib isegi öelda, et meie iseseisvuse ja iseolemise alustalad. Seega on kontsert Maarjamäel igati asjakohane võimalus taasiseseivuspäeva tähistamiseks.

„Puhkpilliga sobib igasugune muusika kokku,“ arvab Metsatöllu multiinstrumentalist Lauri Õunapuu. „Meie pillid tuleb muidugi ümber häälestada, arvestades pasunate omapära. Seaded on valmis tehtud ja see kõlab - võiks isegi öelda, et ootamatult - vägevalt. Mõnda oma bändi laulu kuuled uues seades nagu esimest korda. Ega meil on ansambli kõlapilt niigi mitmekesine, nii et midagi sinna juurde lisada – see on seadja poolt päris suur oskus.“

Nii tuligi seadete autoril Kristo Matsonil laveerida erinevate stiilide ja võtete vahel. „Laulu “Lahinguväljal näeme, raisk“ muusikaline struktuur on üpris keerukas, mis oli mulle päris paras pähkel. Ansambel on kasutanud huvitavaid võtteid, vokaal on instrumentaalile lisatud vabalt voolavana, mis tegi asja lõpuks üsnagi kaasaegseks. Eneselegi üllatuseks sain ühes loos - „Mere pojad“ – kasutada päris traditsioonilist lähenemist. Selle loo alguses sekundeerib Metsatöllu sissejuhatusele puhkpillide kolmehäälne fuuga,“ rääkis Matson.

Politsei- ja piirivalveorkestri dirigendi Hando Põldmäe sõnul on kahe võimsa kollektiivi kokku panemise tulemuseks vägagi huvitav kõlapilt. „Hästi tuntud lood omandavad teise kõlavärvi. Võimsus kasvab, aga kõla läheb mahedamaks. Igal juhul kõlab see huvitavalt, isegi väga hästi. Suure power’iga koosseisud, kõlaliselt on see vägagi intrigeeriv. Kindlasti tasub oma kõrvaga kuulata.“

Sama kooslus on mõne looga üles astunud paar aastat tagasi Politsei- ja Piirivalveameti erapeol. Sellest jäi muusikutele hinge soov uuesti oma loomingut kokku sulatada ja Maarjamäe kontserdiks saigi võetud ühisesse kavva veel Metsatöllu lugusid. Kristo Matson: „Seaded on tehtud eesmärgiga, et orkester annaks bändi ürgsele muusikale omakorda eepilisust juurde. Eestis pole varem sellist kooslust kuulda saanud, folk-metali ja professionaalse sümfoonilise puhkpilliorkestri segu on nii võimas kui ühtaegu hõrk.“

Korraldaja Eesti Ajaloomuuseum rõhutab, et kuna kontsert toimub suures telgis, siis ei takista muusikalist elamust külm ega vihm. Kontsert toimub iga ilmaga!

Kui küsida kontserdi peamise sõnumi kohta taasiseseisvumispäeva eelõhtul, siis selle koha pealt jääb puhkpilliorkestri dirigent Hando Põldmäe stiilselt tagasihoidlikuks: „Sõnum on seesama, mida Metsatöll oma tegevuses kannab. Seesama muusikastiil, mida nemad on teinud juba 20 aastat. Orkestri lisamine sinna on teistmoodi olukord. Juures on 30 puhkpilli. Esimesest esinemisest jäi tiivustav tunne, võiks teha tulevikus neid kontserte rohkemgi. Orkestril oli rohkem harjutamist, aga bändil rohkem harjumist.“

Piletid on müügil Piletilevis ja Fientas ning enne kontserdi algust koha peal.
Maarjamäe lossipargi väravad avatakse 19.00, kontserdi algus 21.00.
Kontsert on ühe vaheajaga.