Rootsi indiefolgi täht José González ja avangardorkester The String Theory esinevad veebruaris Tallinnas


Rootsi indiefolgi täht José González ja avangardorkester The String Theory esinevad veebruaris Tallinnas
Foto: Malin Johansson

Tuleva aasta 3. veebruaril esinevad Tallinnas Nordea Kontserdimajas tuntud Rootsi indiefolgi artist José González koos rahvusvahelise muusika- ja kunstirühmitusega The String Theory. Tallinna kontsert toimub Gonzáleze ja The String Theory jaanuaris algava Euroopa turnee raames.

Rootsi ühe tuntuima artisti, Argentiina päritolu laulja ja laululooja José Gonzáleze menukas esmavisiit Eestisse leidis aset 2008. aastal, mil tema soolokontsert pani punkti toonasele Jazzkaare festivalile. Pea aastakümme hiljem naaseb pastoraal-indie trubaduur siinse publiku ette koos otsingulise muusika- ja kunstirühmitusega The String Theory. 20-pealise orkestri toel saab Gonzáleze loomingu paremikku kuulda iseäranis lopsakais seadeis ning julgete vintidega.

Grammy võitjast José Gonzáleze loomingulist DNA-d on mõjutanud nii klassikaline kitarrimäng, Kuuba nueva trova kuulsuse Silvio Rodrigueze pärand, hardcore-punk ja postrock kui inimõigused ja moraalidilemmad. Gonzáleze akustilisest kitarrist ja pehmeist vokaalmeloodiaist kantud, ühtaegu õrnad ja vihased, intiimsed ja eepilised palad on talle toonud ülistavaid võrdlusi nii Nick Drake’i kui Paul Simoniga; tema suurimaiks menukeiks on aga töötlused Joy Divisioni, Bruce Springsteeni, Massive Attacki, Kylie Minogue’i jt hittidest. Ka laiema publiku teadvusse ja tele-ekraanidele jõudis ta Rootsi bändi The Knife loo „Heartbeats“ cover’iga, mis kõlas Sony Bravia kuulsas “värviliste pallidega“ reklaamis. Seda Gonzáleze 2003. aastal ilmunud ja plaatinanormi jagu müünud debüütalbumilt "Veneer" pärinevat lugu on Spotify’s tänaseks striimitud üle 150 miljoni korra.

Seotud lood:

Publiku- ning kriitikamenu saatsid ka Gonzáleze 2007. aasta albumit "In Our Nature" ning mullu ilmunud õhulise tekstuuriga kauamängivat muusikalist jutustust "Vestiges & Claws". Lisaks kolmele sooloalbumile on ta üllitanud kaks täispikka plaati koos oma bändiga Junip, olnud mitmete nimekate festivalide peaesineja, võitnud kaks Grammy auhinda, panustanud outside artisti Arthur Russelli lugude töötlustest koostatud heategevusliku kogumikalbumi valmimisse ja lasnud oma muusikal kõlada Ben Stilleri hittfilmis „Walter Mitty salajane elu“.

Viimastel aastatel on mitmekülgne muusik löönud kaasa ka nüüdisklassika, elektroonika ja müramuusika äärealadel seikleva kammerorkestri ja omalaadse mõttekoja The String Theory tegemistes. Muusika- ning kunstirühmitus The String Theory loodi 2006. aastal Berliini audiovisuaalse artpunk duo Warren Suicide liikmete PC Nackti ja Cherie, heliloojate Ben Lauberi ja Nils Tegeni ning biitpoeedi Yaneqi eestvedamisel. Mõned aastad hiljem laienes nende tegevus ka Rootsi, José Gonzáleze kodulinna Göteborgi. Lisaks Gonzálezele on selles rahvusvahelises koosluses osalenud teiste seas Rootsi artistid El Perro Del Mar, Wildbirds & Peacedrums, The Skull Defekts ning USA post-hardcore maestro Daniel Higgs.

2017. aasta jaanuaris Rootsist algav José Gonzáleze ja The String Theory Euroopat ning Ameerikat hõlmav kontserttuur on jätkuks nende 2011. aastal toimunud ülimenukale Euroopa turneele.

José Gonzáleze ja The String Theory kontsert Tallinnas Nordea Kontserdimajas toimub 3. veebruaril 2017. Uksed kontserdile avatakse kell 18:00 ning peaesineja etteaste algab kell 20:00.

Piletid hinnaga 25€ – 50€ on saadaval Piletilevis.

Rannap Roostevaba maailm