Velikije Luki tähistab Tartus võidupüha

 (5)
Velikije Luki
Mõistagi Eesti NSV aegu mäletavate inimeste iroonilises võtmes.

“Võidupüha 9. mai tuletab mulle lapsepõlve meelde: alati oli ilus ilm, esimesed lilled olid oma õied juba lahti teinud ja teised ninad mulla seest välja pistnud. See oli võidupüha ehk kevade võit talve üle!” meenutab Ivo Uukkivi.

“Velikije Luki tähistab selle kontserdiga Teise maailmasõja lõpu algust. Ja kuna Velikije Luki kui bändi sünd on mõjutatud otseselt Teise maailmasõja veteranidest, kes võitlesid Velikije Luki all, siis müts maha kõigi langenute ees nii Vene kui Saksa poolel.”

Velikije Lukit kui bändi seob Teise maailmasõjaga muudki kui nimi.
Uukkivi kinnitab, et okupatsiooniajal 9. mail kõikjal häälekalt ja ordenitega ehituna võidupüha tähistanud nõukogude sõjaveteranid mõjutasid teda punkariks kujunemisel.
“Nad nägid väga hullud välja — vanaaegsed ülikonnad seljas, sõjaväemütsid kuklas, rinnad ordeneid ja medaleid täis tipitud — nende ülevoolav rõõm, mis alati purjus jauramiseks arenes oli muljetavaldav,” meenutab Uukkivi.
“Mingi aja liikusin ka ise samal viisil ja stiilis mööda linna ringi, siis küll arvati, et mõnitame veterane, kuid see oli siiski siiras soov väliselt sarnaneda. Ka minu lavaline liikumine on saanud oma esimese tõuke just purjus Teise maailmasõja veteranidelt.”

Kui aktuaalne on aastatega Eesti üheks tippnäitlejaks tõusnud Ivo Uukkivi ja punkveteran Villu Tamme eestvedamisel tegutsev Velikije Luki täna?
Piisavalt.

Kuulake kas või loo “Tallinn põleb” läinud aasta aprillis prohvetlikeks osutunud sõnu.
Lisaks on Luki mõjutanud juba paari põlvkonda noori bände, olles neist ikka veel kõvasti parem nii lavalt purskava energia ja enesekindluse poolest kui ka muusikaliselt.

Velikije Luki asutasid 1982. aasta oktoobris Ivo Uukkivi alias Munk, Allan Vainola, Villu Tamme ja Peep Männil.
Bändi aktiivsed tegevusaastad jäid ajavahemikku 1982 — 1992, mil sündisid bändi tuntuimad lood “Tallinn põleb!”, “Afganistan”, “Agul”, “Toksikomaan”, “Viina veel”, “Südasuine Sügise” jpt.

Algselt KGB huviorbiidis tiirelnud, kohe peale esimest avalikku kontserti keelatud bandide hulka arvatud ning aastaid Eesti NSV võimude tagakiusamisobjektiks olnud Velikije Luki murdis end 1987. aastal suurtele lavadele.

Alates 1992. aastast astub Velikje Luki üles vaid erandjuhtudel — valdavalt seoses järjekordse “ümmarguse” sünnipäevaga kord või paar iga viie aasta tagant.

Velikije Luki Võidupühakontsert 9. mail Tartu Sadamateatris:
- algus 20.00
- soojendab ansambel ZLO

Piletid kohapealt 125.-.
Eelmüügist (Tartu klubis Underground, Küütri tn. 7) 100.- Tartu Rockiklubi Klubikaardi omanikele 75.-