BLOGI JA FOTOD: Ugalas peeti maha Eesti teatrirahva aasta pidu! Vaata, kes said pärjatud ja kes galat väisasid

 (56)

Esmaspäeva, 27. märtsi õhtul võõrustas Ugala teater oma uhiuues teatrimajas kogu Eesti teatrirahvast. Rahvusvahelisel teatripäeval toimus Viljandis Eesti Teatri aastaauhindade gala, kus selgitati välja Eesti teatri 2016. aasta parimad.

AUHINNA SAID:

Aasta meeskõrvalosatäitja - Nikolai Bentsler
Aasta naiskõrvalosatäitja - Mari Abel
Aasta kunstnik - Liina Keevallik
Aasta naispeaosatäitja - Riina Maidre
Aasta meespeaosatäitja - Märt Avandi
Parim lavastaja - Hendrik Toompere jr
Lavastust ettevalmistava töötaja - Malle Kaalep
Haldus- ja administratiivtöötaja - Peeter Harjaks
Parim algupärane dramaturgia - Andra Teede
Etendust teenindav töötaja - Karmen Tellisaar
Kristallkingakesed - Marta Navasardyan, Liisa Saaremäel
Salme Reegi nimeline preemia - Marika Palm
Reet Neimari nimeline kriitikuauhind - Luule Epner
Aleksander Kurtna nimeline draamatekstide tõlkija preemia - Kalle Hein
Ants Lauteri nimeline preemia - Uku Uusberg, Lauri Lagle
Rahel Olbrei nimeline preemia - Enn Suve
Balletiauhind - Maria Engel
Tantsuauhind - Karl Saks
Muusikaauhind - Monika-Evelin Liiv, Heli Veskus
Otto Hermani nimeline preemia - Niina Mets
Parim muusikaline kujundus ja originaalmuusika - Hendrik Kaljujärv, Jaak Lutsoja
Etenduskunstide ühisauhind - "Pööriöö uni"

Eesti teatri aastaauhindade gala 2017
Kristi Helme, EPL-i kultuuriuudiste juht: Parim lavastaja on Hendrik Toompere jr lavastuse "Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika" (Eesti Draamateater) eest. Toompere jr pühendas auhinna Lembit Ulfsakile.
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Aasta meespeaosatäitja preemia laureaat on Märt Avandi. Auhinna sai ta osatäitmise eest lavastuses “Kopsud” (Endla Teater), Ivani eest lavastuses “Aadama õunad” (Kinoteater ja Nargen Festival) ning Gilbert Bodley eest lavastuses “Mitte praegu, kallis” (Endla Teater).
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Aasta naispeaosatäitja preemia sai Riina Maidre, Liri eest lavastuses “Vannutatud neitsid” (R.A.A.A.M.) ja osatäitmise eest lavastuses “Skaala surm” (Kanuti Gildi SAAL).
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Aasta kunstnik on Liina Keevallik, kes nimetati parimaks oma töö eest lavastuste “Wake up! It’s time to die” (MTÜ Kirbutsirkus ja Vaba Lava), “Ma pigem tantsiksin sinuga” (R.A.A.A.M ja Vaba Lava) ning “Punane õhupall” (Teater NO99) juures.
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Aasta naiskõrvalosatäitja on Mari Abel, kes pälvis tunnustuse rolli eest lavastuses “Paradiis” (Von Krahli Teater) ja Sarah rolli eest lavastuses “Aadama õunad” (Kinoteater ja Nargen Festival).
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Aasta meeskõrvalosatäitja on Nikolai Bentsler, kes mängis vandaali lavastuses “Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika” (Eesti Draamateater) ja “Ma pigem tantsiksin sinuga” (R.A.A.A.M ja Vaba Lava).
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Etenduskunstide ühisauhind läks lavastusele "Pööriöö uni". Selle muusikajuht oli Olari Elts, stsenaristid, lavastajad, kunstnikud Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo, valguskunstnik  Pietu Pietiäinen, animaatorid Heta Jäälinoja ja Aggie Pak-Yee Lee, live mix Maarja Pärsim, animatsiooni mix Alyona Movko. Suurejooneline performatiivne, lavakunsti väljendusvahendeid uudselt ühendav, eksistentsiaalseid küsimusi esitav tervikteos.
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Parima muusikalise kujunduse ja originaalmuusika eest pärjati Hendrik Kaljujärve ja Jaak Lutsojat. Kaljujärv kirjutas originaalmuusika lavastustele "OVEREXPOSURE" (Kanuti Gildi SAAL) ja “All tomorrow’s parties" (Sõltumatu Tantsu Lava)
. Lutsoja sai autasu muusikalise kujunduse eest lavastusele "Soo" (Teater Ugala)
.
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Otto Hermani nimelise preemia sai Niina Mets.
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Muusikaauhinnad pälvisid Monika-Evelin Liiv Amnerise tegelaskuju jõulise kehastamise eest Verdi ooperis „Aida“ (Rahvusooper Estonia) ning Heli Veskus Aida ja Senta karakterite psühholoogilise ja muusikaliselt nüansseeritud tõlgenduse eest Verdi ooperis „Aida“ ja Wagneri ooperis „Lendav hollandlane“ (Rahvusooper Estonia).
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Tantsuauhinna sai Karl Saks lavastuse “Seisund ja disain” (Kanuti Gildi SAAL) eest. Etendaja ja publiku seisundi kontseptuaalselt terviklik disain. Tantsu tasandite avardamine (vormiliselt, kommunikatiivselt, seisundlikult ja tajumuslikult).
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Balletiauhinna pälvis Maria Engel osatäitmiste eest lavastustes „Klaver“, „Don Juan“ ja „Lumekuninganna“ (Teater Vanemuine)
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Rahel Olbrei nimeline preemia läks Enn Suvele.
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Teise Ants Lauteri nimelise preemia pälvis Lauri Lagle.
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Ants Lauteri nimelise preemia sai Uku Uusberg.
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Aleksander Kurtna nimelise draamatekstide tõlkija preemia sai Kalle Hein.
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Reet Neimari nimelise kriitikuauhinna sai Luule Epner, kes on süstemaatilise lähenemisega autor, kes lavastuse "Paradiis" näitel selgitab põhjalikult lahti Lauri Lagle kui lavastaja omailma ja esteetilise võttestiku.
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Salme Reegi nimelise preemia pälvis Marika Palm, noortemuusikali "Moraal" (Ugala teater) eest.
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Kristallkingakesed pälvisid Marta Navasardyan ja Liisa Saaremäel.
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Etendust teenindava töötaja auhinna pälvis Karmen Tellisaar, kes on Endla teatri valgusmeister, oma töös kirglik, kompromissitu ja usaldusväärne. Teeb tööd tulemuse, mitte enda näitamise või teistele meeldimise pärast. Teenindab märkimisväärset osa Endla lavastustest ning suudab ka väljasõitude kasinates oludes välja nuputada optimaalse lahenduse.
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Parima algupärase dramaturgia auhinna pälvis Andra Teede lavastuse „45 339 km² raba“ (Endla teater) teksti eest. Andra on ka seriaali "Õnne 13" stsenarist, kellega tegime auhinnagala eel intervjuu, mida näeb õige pea!
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Haldus- ja administratiivtöötaja auhinna pälvis Peeter Harjaks, kes on Endla teatri bussijuht aastast 1964. Kolleegina vastutulelik, tähelepanelik, kannatlik ja usaldusväärne ning alati nõus nii sõna kui teoga aitama. Mees, kes suudab juhtida kõiki teatri sõidukeid ja hoida neid laitmatus korras ega kaota head tuju ka pikkades väljasõitudes.
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Esimene auhinnakategooria "Lavastust ettevalmistava töötaja auhind", mille pälvis Malle Kaalep, kes on Rahvusooper Estonia kostüümiosakonna värvikoja töötaja aastast 1993, oma valdkonna professionaal, kelle detailitäpne töö on kõrgelt hinnatud nii Eesti kui välismaiste kunstnike hulgas. 
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Teatrisaalist kostab aplaus, pidulik algus on tehtud. 
Marianne Ubaleht, Toimetaja: TV3 sarjast "Üheotsapilet" tuntud Klaudia Tiitsmaa ja näosaate staar Adeele Sepp saabusid teatrigalale käsikäes. 
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Gala sai alguse. Telepilt algab kell 19.00, seni saate jooksvalt võitjate kohta infot ikka ja ainult Publikust. Kohal on ka kultuuriminister Indrek Saar kaasa Ülle Lichtfeldtiga. 
Marianne Ubaleht, Toimetaja: Tervist, head Publiku lugejad! Olen Viljandis, veel värvilõhnalises verivärskes Ugalas, et tuua teieni vahetult kogu teatriauhindade melu ja elu. Elu pressiruumis on veel küllaltki vaikne, ent pinget õhus on tunda ja ootusärevus on suur. Maja on teatrirahvast täis, olustik on pidulik.