Narvas näeb Leedu teatrietendust elust tuumajaama lähistel


Narvas näeb Leedu teatrietendust elust tuumajaama lähistel
Leedu riikliku draamateatri lavastus „Roheline aas”D. Matvejev

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva auks rajatav Vaba Lava Narva teatrikeskus avatakse etenduskunstide nädalaga. Kolmel korral jõuab publiku ette Leedu riikliku draamateatri dokumentaalteatri lavastus „Roheline aas”.

Elu tuumajaama lähistel edasi andvad ja ühtlasi kaunist nime „Roheline aas“ kandvad etendused toimuvad 9. detsembril kell 20.00 ning 10. ja 11. detsembril kell 19.00. Laval on kümme inimest – eksperdid, insenerid, ehitajad, kontoritöötajad, kunstnikud ja kooliõpilased, kes on kõik Visaginase linna elanikud ning ühel või teisel viisil Ignalina endise tuumajaamaga seotud. Kõigil neil on rääkida oma lugu suurimast, kõige salapärasemast ja paremini valvatud tööstusobjektist Ida-Euroopas.

„Roheline aas” on Ignalina tuumajaama töötajaskonna kasutusele võetud termin – pärast tuumajaama hoonekompleksi lammutamist, reaktori lahtivõtmist ja turbiinide likvideerimist jääb lõpuks alles vaid rohelus. Paraku on selle eesmärgi realiseerumiseni pikk tee minna, sest plaanide kohaselt likvideeritakse tuumajaam täielikult alles aastaks 2038. Väljast tundub tuumajaama hoonekompleks endine, kuid sees käib pidev likvideerimistöö.

Leedu riikliku draamateatri lavastus „Roheline aas” D. Matvejev
Seotud lood:

Järgmisel kümnendil ootavad sulgemist enam kui pooled Euroopa tuumareaktorid. Seega on Visagina linna olevik ja tulevik oluline teema paljudele kogukondadele nii Euroopas kui ka kaugemal. Visagina on Leedus sarnane piirkond nagu Ida-Virumaa Eestis.

Lavastajad on Jonas Tertelis ja Kristina Werner, lavastuse kontseptsiooni ja teksti autorid Rimantas Ribačiauskas, Kristina Savickienė, Jonas Tertelis ja Kristina Werner, lavakujunduse autor Paulė Bocullaitė, kostüümikunstnik Inga Skripka, helilooja Martynas Bialobžeskis, valguskunstnik Vilius Vilutis, lavastaja assistent Antanas Obcarskas, tõlkija Andrius Merkevičius.

Leedu riikliku draamateatri lavastus „Roheline aas” D. Matvejev

Laval on Gerdas Baltušis, Ignalina piirkonna piirivalveteenistuse nooremohvitser, teenistuskoerte dresseerija; Violeta Janavičienė, Ignalina häirete kõrvaldamise ja tugiteenuste divisjoni spetsialist;
Aleksander Jermolajev, Ignalina radiatsiooniohutuse osakonna pektomeetria osakonna vaneminsener; Marija Laenko, Peterburi riikliku kunstiinstituudi lõpetaja; Dmitri Marčenko, vabakutseline IT-spetsialist, kloun; Vladimir Medvedjev, keskkooliõpilane; Helene Ryding, sõltumatu energeetikakonsultant; Olga Solovjova, Visaginase linna Loomemaja noortekeskuse juhataja; Edita Spudytė, Ignalina hangete ja lepingute osakonna jurist; Auksė Zvicevičiūtė, keskkooliõpilane.

Etendus kestab 1 tund ja 30 minutit (vaheajata) ning on leedu, vene ja inglise keeles koos subtiitritega. Lisainfo: https://narva.vabalava.ee/programm/roheline-aas/.

Leedu riikliku draamateatri lavastus „Roheline aas” D. Matvejev