ABBA endiste meeslauljate Benny Anderssoni ja Björn Ulvaeuse ning sõnade autori ja libretisti Tim Rice’i kirjutatud muusikal “Chess” kõneleb sellest, kuidas maletajatest saavad etturid poliitiliste mängude areenil. Toimub male maailmameistrivõistluste tiitlimatš Meranos, kus vastamisi on venelane Anatoli Sergejevski (Lauri Liiv) ja ameeriklane Frederick Trumper (Koit Toome), teatas Vanemuise pressiesindaja.

Mõlemal poolel on kaasas saatjaskond: venelasel Nõukogude saatkonna töötajad, ameeriklasel Ungarist ära hüpanud sõbranna Florence Vassy (Gerli Padar). Võimatu iseloomuga ameeriklase meelehärmiks sõbrunevad vene maletaja ja Florence, ameeriklane kaotab enesevalitsemise ja kogu matši.

“Chessi” lavastab Georg Malvius Rootsist. Kunstnik on Malviuse kauaaegne koostööpartner Ellen Cairns Suurbritanniast, kellega ta on mitmel pool maailmas teinud kokku üle 20 lavastuse. Koreograaf on Jüri Nael, muusikaline juht ja dirigent Tarmo Leinatamm ning valguskunstnik Palle Palmé Rootsist.

Kaastegevad on Vanemuise teatri sümfooniaorkester, solistid, ooperikoor ja rockbänd. “Laval ja lava taga tähendab “Chess” tööd rohkem kui 300 inimesele,“ rääkis Vanemuise peaprodutsent Paavo Nõgene. ““Chess” ühendab kõik tõelise muusikali juurde kuuluvad jõud: muusika, tantsu ja näitekunsti. “Chess” on muusikal selle sõna kõige suurejoonelisemas tähenduses. See on muusikal, mida peab nägema.”

“On see mäng rahvaste vahel? On see mäng inimeste vahel? Armastuse mäng?” küsis lavastaja Malvius. “Benny Anderssoni, Björn Ulvaeuse ja Tim Rice’i “Chess” on seda kõike, kuid eeskätt on see armastuse mäng. Kolm inimest, kes pärinevad kolmest erinevast rahvusest, mängivad armastuse ja vihkamise mängu, mängu armukadedusest ja ka võitlusest iseenda üksinduse vastu.”

““Chess” on tants armastuse ümber, samas ka tants televisiooni ja kaamerate ees. See show räägib küll armastusest, aga lavaväliselt on mängijad kõik inimesed koos kõigi oma probleemide ja hellusevajadusega.”

“Male on mäng, mida me kõik omavahel mängime. Meile meeldib võita, aga meil on vaja ka aeg-ajalt kaotada, et mõista oma inimlikkust ja oma vajadusi,” selgitas Malvius. “See muusikal koos suurepärase ABBA muusikaga pakub hiilgavat meelelahutust, aga ka tugevat ja liigutavat draamat. Kuna ka poliitika mängib taustal oma rolli, teeb see mängijad veelgi huvitavamaks ja inimlikumaks.”

”Chessi” esietendus toimus 1986. aastal Londonis Prince Edward Theatre’s, kus seda mängiti 1209 korda. Selle muusikali tuntumad hittmeloodiad on “I know him so well”, “One Night in Bangkok” jpt.

Juunis esietenduv lavastus valmib Vanemuise teatri ja Chess Productionsi koostöös Peugeot’ ja AS EMT-ga. “Chessi” piletid on müügil kõikjal üle Eesti.