Põhja ringkonnaprokuratuur saatis nimelt jaanuaris kohtusse mahuka kriminaalasja, milles süüdistab 15 inimest vähemalt 2,1 miljoni euro väärtuses narkootiliste ainete käitlemises, mida grupi liikmed tõid Eestisse edasimüügi eesmärgil Euroopa riikidest.

Nende inimeste hulka kuulub ka Oskar Süvari, samuti mõrvatud suurärimehe Mait Metsamaa poeg Mathias-Mait Metsamaa.

Kriminaalmenetluses kogutud andmetel tegeles grupp narkootiliste ainete käitlemisega kahe 29-aastase Gruusia kodanikest mehe juhtimisel vähemalt 2018. aasta suve lõpust kuni 2020. aasta suve keskpaigani, mil politseinikud pidasid kinni viimased grupi liikmed. Grupi käest liikus süüdistuse järgi läbi vähemalt 263 kilogrammi marihuaanat, ligi 1 kilogramm ketamiini ja 2,4 kilogrammi kokaiini ning enam kui 6000 MDMA tabletti ja pea 2 kilogrammi kristalsel kujul MDMA-d.

Ringkonnaprokuröri Raigo Aasa sõnul tõid noored eeluurimisel kogutud andmetel välisriikidest Eestisse narkootilisi aineid, mille väärtus hulgimüügis ulatus üle 2,1 miljoni euro. „Kohtueelse menetluse käigus selgitati välja, et narkootilisi aineid tõid grupi liikmed Eestisse nii auto kui ka reisibussidega Hispaaniast, Saksamaalt, Lätist ja Leedust ning müüsid neid edasi peaasjalikult Tallinnas. Selliste koguste juures ulatunuks tänaval narkomüügist saadav kriminaaltulu arvestuslikult kuni viie miljoni euroni,“ kirjeldas Aas jaanuaris.

Süüdistus esitati 15 inimesele ja eeluurimise ajaks võeti kohtu loal vahi alla kümme inimest, kellest viis viibib seal tänaseni. „Kõnealuses kriminaalmenetluses esitasime süüdistuse ka ühele advokaadile, kes vahendas oma vahi all viibiva kliendi juhiseid grupi vabaduses viibivatele liikmetele narkomüügi jätkamiseks,“ lisas prokurör.

Nende viie inimese seas on ka Süvari, kes tänasel istungil soovis pääseda kinnipidamisasutusest elektroonilise järelevalve alla. Kohus teeb selle kohta otsuse 22. veebruaril.

Kriminaalne minevik

Oskaril aga ei ole sugugi esimene kord seadusega pahuksisse sattuda. Kohtudokumentidest nähtub, et Oskar Süvari sai 2018. aastal kriminaalkorras karistada. Oskarit süüdistati juhiloata sõitmise eest nii 2017. aasta septembris kui ka novembris. Kolmandal korral ehk 2018. aasta suvel juhtis Oskar samuti juhiloata Valga maakonnas Otepää vallas Pühajärve teel suunaga Mäe tänava poole mootorsõidukit Nissan Quashqaid.

Kuna Oskaril polnud vastava kategooria juhiluba, siis määrati talle neljakuune tingimisi karistus üheaastase katseajaga. Menetluskuludena pidi ta tasuma 874,80 eurot. Oskari katseaeg lõppes 23. augustil 2019.

Mait Metsamaa oli tuntud ettevõtja, kes tapeti 1999. aasta 12. oktoobril palgamõrvari poolt. Viis kuuli tabasid 43aastast Metsamaad kaela ja ülakehasse. Uhkeldava elustiili poolest tuntud ärimehe elupäevad lõppesid Keskturu vastas asuvas kortermaja trööstitus ja hämaras trepikojas.

Kuidas see vahistamine täpsemalt välja nägi?

Olin äsja saabunud koos sõbrannaga järjekordselt reisilt ning otsustasime Tallinna bussijaama eest takso võtta. Tahtsime ära viia selle, mis me tõime.

Istusime taksosse ning rääkisin parasjagu kellegagi telefonis, kui üks hetk tuli keegi erariietes mees. Ta tõmbas ukse lahti ning peksis mind jõuga näkku – nii kõvasti, et olin täiesti uimaseks löödud. Ma ei mäleta, kas ma päris teadvuse kaotasin, kuid suures šokis olin küll. Enne kui mul jaoskonnas kott peast tõmmati, ei saanud ma arugi, et tegu on politseiga. Mõtlesin, et see on lihtsalt mingisugune kamp pätte, kes mind kinni võttis. Mul oli reaalne hirm oma elu pärast. Arvasin endamisi, et rohkem ma nüüd inimesi ei näe ja nüüd on kõik.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid