Millal leidsid filmis kujutatud sündmused päriselt aset?

Päriselus juhtus see septembris, oktoobris ja novembris 1983. 23-aastane Tami Oldham ning tema britist kihlatu Richard Sharp (34) võtsid vastu tööpakkumise viia 44-jalane (ligi 13,5 meetrit) jaht Hazana uuele omanikule Tahitilt San Diegosse. Nad olid oma 4000-meremiilisest (umbes 7400 kilomeetrit) reisist veetnud merel alla kolme nädala, kui jäid orkaani Raymond teele.

Kas nad püüdsid orkaani eest pääseda?

Jah, Tami ja Richard teadsid, et torm on tulekul, ent seda mitte, et see on niivõrd hull. Nad võtsin suuna põhja, et orkaani teelt pääseda, võideldes tormituulega 72 m/s ning 12-meetriste lainetega. Ent visa 4. kategooria orkaan ei näidanud rahunemismärke ning muutis oma liikumissuunda, püsides paari kannul nagu kiskja.

"Triivijad"

Kas Tami kihlatu Richard elas päriselus orkaani üle?

Ei, päriselt orkaaniga võideldes saatis Richard oma pruudi Tami 12. oktoobril 1983 kajutisse puhkama. Ta kasutas enda purjeka külge kinnitamiseks ohutusliini ja -vööd, püüdes tormist eemale purjetada. Jaht läks aga tormis kummuli nii, et Tami lõi oma pea ära, kui ta paisati vastu kajutiseina. Viimane asi, mis ta kuulis, oli Richardi karjumine “Oh, jumal küll!”. Seejärel kaotas Tami löögist teadvuse ning kui ta 27 tunni pärast ärkas, avastas ta tekile naastes Richardi ohutusvöö rippumas üle tekiääre. Tema kihlatu oli merre kadunud ning naine ei näinud teda enam kunagi. “Triivijate” filmis leiab aga naine vigastatud Richardi veest klammerdumas kummulipöördunud päästeparve külge, mis on jahilt vette paiskunud. Naisel õnnestub mees uuesti pardale aidata ning murdunud ribist ja purunenud jalast tekkinud valusid leevendada, kinnitades oma kihlatule, et nad jõuavad koju.

Kas purjejaht sai tõesti nii kõvasti viga nagu “Triivijate” filmis näeb?

Jah, filmis on umbkaudu kõik sama, mis purjejahil Hazana päriselt lõhutud oli. Mast oli murdunud, purjed lohisesid aluse järel vees, mootor ja mereraadiojaam olid katki ning samuti ei toiminud hättasattunud purjejahi asukoha edastamiseks vajalik AIS-seade ja elektroonne navigatsioonisüsteem.

Kuidas Tami Oldham merehädas ellu jäi?

Pärast seda, kui orkaan nõudis tema kihlatu Richardi elu, pidi naine kahjustatud jahiga merel toime tulema 41 päeva. Selle aja jooksul sõi ta pähklivõid ja konserve, põhimõtteliselt kõike olemasolevat alates puuviljakompottidest kuni sardiinideni.

"Triivijad"

Kuidas Tamil õnnestus navigeerida ranniku suunas?

Kuna elektroonne navigatsioonisüsteem oli katki, kasutas naine klassikalisi paberkandjal merekaarte ning sekstanti, millega määratakse asukoht päikese ja silmapiiri vahelise nurga järgi. “See päästis mu elu,” ütles Tani, kes kannab nüüd selle meenutuseks kolmnurkset sekstandikujulist teemantiga kaelaripatsit. Kuid navigatsioon oli ainult osa ellujäämisest: ta pidi tõsiselt kahjustatud jahti hoidma vee peal ning vaatamata katkisele mastile ja mootorile ka liikumas. Selleks konstrueeris ta pilsipumba vee väljapumpamiseks ning ajutise purje katkisest spinnakeripoomist ja varuks olnud tormifokast. Lõpuks õnnestus tal nii jõuda punktini merel, kus juba hoovused kandsid teda juba Hawaii suunas.

Kas Tami tõesti õmbles merel ise oma peahaava?

Erinevalt filmist seda päriselt ei juhtunud. “Kuigi pardal oli haavaniiti, ei suutnud ma oma peahaava õmmelda,” kirjutas naine oma raamatus. Selle asemel tõmbas ta pika haava koomale ja kinnitas selle suurte liblikplaastritega, nii et mäda ja veri välja immitses. Peavigastusest saadud kahjustus oli siiski nii püsiv, et ta ei suutnud kuus aastat raamatut lugeda – sõnad lihtsalt hüppasid silme ees leheküljelt minema, kui ta püüdis pilti teravustada.

Kas Tami kaalus merel enesetappu?

Jah, see juhtus pärast seda, kui nõrk, näljas ja vigastatud naine arvas, et nägi silmapiiril saart, mis osutus valehäireks. Siis laadis Tami pardaloleva püssi ja suunas toru suhu, kuid reisi kestel kuuldud sisemine hääl veenis teda katkestama. Filmis seda pingelist momenti pole.

Kui pikalt pidi Tami Oldham vigastatud jahil purjetama enne maalepääsemist?

Tami seilas 41 päevaga ligikaudu 1500 meremiili (peaaegu 2800 kilomeetrit) enne, kui jõudis Hilo linna Hawaiil. Sadamale lähenedes pidi ta tulistama mitu signaalraketti enne, kui rohkem kui 200-jalane laev kurssi muutis ning vigastatud purjekat pukseerima asus.

"Triivijad"

Kas pärast orkaanis ellujäämist jätkas Tami Oldham merelkäimist?

Jah, vaatama tragöödiale purjetas ta ka edaspidi, kuna armastab seda. Ta omandas isegi kuni 100-tonnise veeväljasurvega aluste juhtimise õiguse ning on purjetanud merel ühtekokku rohkem kui 50 000 miili (üle 92 000 kilomeetri). Küll aga pidi naine võitlema leina ja õudusunenägudega esimesed kaheksa aastat pärast õnnetust. Kui ta suutis uuesti lugeda, hakkas ta oma lugu kirja panema, mille andis 1998. aastal välja raamatuna. See viis lõpuks ka tänavu valminud filmini “Triivijad”.

Kas Tami Oldham abiellus üldse kunagi?

Jah, 10 aastat pärast oma kihlatu Richard Sharpi hukkumist merel kohtas ta tantsuõhtul üht sinisilmset meest. Paar abiellus aastal 1994 ning sai kaks last. Kahjuks suri nende tütar 22-aastasena juhusliku vingugaasimürgituse tagajärjel.

Romantilisele põnevusdraamale “Triivijad” (2018) saab kaasa elada juba sel laupäeval, 8. detsembril kell 20 filmikanalil TV1000 Premium, mida näeb teleteenusepakkuja TVPlay Home vahendusel või suuremate kaablioperaatorite TVPlay filmikanalite teemapakettides. Järgmisel nädalal jõuab film ka voogedastusteenusesse TVPlay Premium.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena