Tegu on Peeter Rebase esimese täispika mängufilmiga

„Tulilind“ on Harvardi lõpetanud ja Lõuna-California Ülikoolis end täiendanud Peeter Rebasele režissöörina esimene täispikk mängufilm. Tegu on romantilise põnevusfilmiga, mille tegevus leiab aset 70ndatel aastatel Nõukogude Liidu poolt okupeeritud Eestis. Reamees Sergei loeb kannatamatult demobilisatsioonini jäänud päevi, kui ta elu pöörab pahupidi lennuväkke saabunud kartmatu hävituslendur Roman.

Uudishimust ajendatult kompavad Sergei ja Roman omavahelise sõpruse piire kui nende ja baasiülema sekretäri Luisa vahel tekib ohtlik armukolmnurk. Sergei on sunnitud silmitsi seisma oma minevikuga, Romani karjäär satub ohtu ning Luisa püüab kõige kiuste oma perekonda koos hoida. KGB uurimise alla sattudes riskivad nad oma elude ja vabadusega. Film põhineb tõestisündinud lool.

Peaosades mängivad Tom Prior („The Theory of Everything”, „Kingsman: The Secret Service”), Oleg Zagorodnii („The Choice”, „Dzhamayka”) ja Diana Pozharskaya („The Unknown Soldier”, „Hotel Eleon”). Filmis osalevad olulistes rollides ka mitmed tuntud ja armastatud Eesti näitlejad nagu Margus Prangel, Ester Kuntu ja Kaspar Velberg. Võttepaikadena on filmis kasutatud mitmeid ajalooliselt märgilisi kohti Tallinnas, Pärnus ja Ida-Virumaal.

"Esialgu valatakse sind kiitustega üle ja järgmisel hetkel keelatakse ära filmifestivalidel osalemine"

"Näitleja töö on ikka naljakas. Esialgu valatakse sind kiitustega üle ja järgmisel hetkel keelatakse ära filmifestivalidel osalemine," ütleb Briti filmikriitik Kevin Maher, "Netikommentaatorid muudkui pommitavad, kuna tegu on melodraamaga Nõukogude hävitaja piloodi armuelust - kusjuures armastajapaariks on geid."

Maher tegi "Tulilinnus" näidelnud Tom Prioriga intervjuu, mis avaldati suures Briti väljaandes The Times. "Filmi on palju kritiseeritud ja avaldatud on ligi 90 negatiivse alatooniga artiklit," tõdeb Prior, "Mõned väidavad, et "Tulilind" oli Moskva Filmifestivali häbiplekk ja alandas Vene sõdureid." Näitleja kinnitas intervjuus, et mängis uhkusega Eesti filmitegija Peeter Rebase teoses.

"Inimesed ütlesid, et oleme hullud, kuna tahtsime koguda filmi tegemiseks eelarvet, mille suurus oleks üle nelja miljoni euro," räägib Prior, "Peeter pole ju kuulus režissöör ning mina pole mingi Tom Cruise." Pärast paari aasta pikkust pingutust saadi raha siiski kokku. "Arvestades Ukrainas toimuvat, on meie film muutunud väga aktuaalseks," arvab näitleja, "Aga tegelikult on tegu filmiga, mille keskmes on armastus mitte poliitika. Loodan, et see julgustab vaatajaid kuulama oma südame häält."

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid